Japonia. Naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być rewolucja w procesie transfuzji

Japonia. Naukowcy z National Defence Medical College wynaleźli sztuczną krew, która odpowiada wszystkim grupom krwi. Dzięki temu odkryciu, transfuzja może okazać się dużo prostsza i skuteczniejsza.
Zobacz wideo

Sztuczna krew testowana była na królikach. Transfuzji dokonano na 10 zwierzętach z poważnymi ubytkami krwi, z których przeżyło 6. Jest to podobny wynik do tego, który osiąga się w przypadku transfuzji standardową krwią. Nie wykryto także żadnych skutków ubocznych.

Japonia. Wynalazek może zrewolucjonizować proces transfuzji krwi. Dlaczego? 

Wynalazek może okazać się rewolucją (o ile z sukcesem przejdzie kolejne testy), gdyż sztuczna krew odpowiada każdej grupie krwi. Transfuzja byłaby możliwa na dużo wcześniejszym etapie ratowania życia, gdyż nie trzeba będzie czekać na potwierdzenie grupy krwi - informuje japoński dziennik "Asahi Shimbun". 

Czytaj także: Nowy lek na raka w Europie. Larotrectinib jednak sporo kosztuje

Jej przechowywanie jest także dużo mniej wymagające. Składa się, tak jak naturalna, z płytek krwi oraz czerwonych krwinek, ale są one przechowywane w bardzo maleńkich workach z błony komórkowej. Powoduje to, że w warunkach temperatury pokojowej może być przechowywana nawet przez rok. "Tradycyjne" płytki krwi i czerwone krwinki można przechowywać przez odpowiednio 4 i 20 dni. 

Sztuczna krew będzie mogła uratować życie ludziom, którzy inaczej nie mogliby zostać uratowani - mówi  Manabu Kinoshita, naukowiec i profesor immunologii z National Defence Medical College, placówki, w której doszło do rewolucyjnego odkrycia.

Więcej o:
Komentarze (40)
Japonia. Naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być rewolucja w procesie transfuzji
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 15 razy 15

  I to jest dobra wiadomość, poważny postęp medycyny. Ciekawe czy nadal będzie potrzeba krwiodawców aby uzyskać surowiec do tej "sztucznej" krwi.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 11 razy 11

  Dlaczego tej informacji nie ma na topie? Przecież to jest szansa na prawdziwą rewolucję!

 • tukantoko

  Oceniono 8 razy 8

  Chwilunia, czy jest tu jakiś specjalista na pokładzie? Bo co tak naprawdę oznacza fragment zdania: „Składa się, tak jak naturalna, z płytek krwi oraz czerwonych krwinek [...]”? Czy przypadkiem nie chodzi o to, że nie wynaleziono żadnej sztucznej krwi, a jedynie metodę dłuższego przechowywania naturalnej? No bo skąd niby te płytki krwi i czerwone krwinki - sztucznie je wytworzyli?

 • gadolinn

  Oceniono 7 razy 5

  "profesor immunologii z National Defence Medical College, placówki, w której doszło do rewolucyjnego odkrycia"

  a to nie jest wynalazek?

 • cmok_wawelski

  Oceniono 9 razy 5

  Na polskie drogi będzie jak znalazł; albowiem tam rozlew krwi jk na wojnie trwa nieustannie i rośnie wprost proporcjonalnie do bitych rekordów prędkości.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 7 razy 5

  A niebieską (lub błękintą) mają? Bo z 5 litrów bym wziął...

 • boo-boo

  Oceniono 4 razy 4

  W Japonii sztuczną krew wynaleźli i jazda do przodu. W Polsce już nie długo kara więzienia za edukację seksualną.

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 4

  No to u Świadków Jehowy mają wymodlone wieczne zbawienie. Oczywiście pod warunkiem, że się nawrócą :-)

 • ghs blar

  Oceniono 4 razy 4

  I to jest odkrycie zasługujące na nagrodę Nobla!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX