Japonia. Naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być rewolucja w procesie transfuzji

Japonia. Naukowcy z National Defence Medical College wynaleźli sztuczną krew, która odpowiada wszystkim grupom krwi. Dzięki temu odkryciu, transfuzja może okazać się dużo prostsza i skuteczniejsza.
Zobacz wideo

Sztuczna krew testowana była na królikach. Transfuzji dokonano na 10 zwierzętach z poważnymi ubytkami krwi, z których przeżyło 6. Jest to podobny wynik do tego, który osiąga się w przypadku transfuzji standardową krwią. Nie wykryto także żadnych skutków ubocznych.

Japonia. Wynalazek może zrewolucjonizować proces transfuzji krwi. Dlaczego? 

Wynalazek może okazać się rewolucją (o ile z sukcesem przejdzie kolejne testy), gdyż sztuczna krew odpowiada każdej grupie krwi. Transfuzja byłaby możliwa na dużo wcześniejszym etapie ratowania życia, gdyż nie trzeba będzie czekać na potwierdzenie grupy krwi - informuje japoński dziennik "Asahi Shimbun". 

Czytaj także: Nowy lek na raka w Europie. Larotrectinib jednak sporo kosztuje

Jej przechowywanie jest także dużo mniej wymagające. Składa się, tak jak naturalna, z płytek krwi oraz czerwonych krwinek, ale są one przechowywane w bardzo maleńkich workach z błony komórkowej. Powoduje to, że w warunkach temperatury pokojowej może być przechowywana nawet przez rok. "Tradycyjne" płytki krwi i czerwone krwinki można przechowywać przez odpowiednio 4 i 20 dni

Sztuczna krew będzie mogła uratować życie ludziom, którzy inaczej nie mogliby zostać uratowani - mówi  Manabu Kinoshita, naukowiec i profesor immunologii z National Defence Medical College, placówki, w której doszło do rewolucyjnego odkrycia.

Więcej o: