W ostatnich latach coraz bardziej znaną praktyką jest tzw. świadome "postarzanie" sprzętu RTV i AGD przez producentów. Jest on projektowany w taki sposób, by mógł funkcjonować tylko przez ok. 10 lat. Komisja Europejska postanowiła unormować rynek w tym aspekcie poprzez wprowadzenia specjalnych regulacji.
Sprzęt RTV, AGD z dłuższą żywotnością. Jakich produktów dotyczy nowy przepis KE? Ile zaoszczędzimy?
Przepisy dotyczą 10 grup produktów. Na liście znajdują się lodówki (w tym z funkcją sprzedaży produktów, czyli popularne automaty), pralki, zmywarki, telewizory, żarówki, zewnętrzne zasilacze, silniki elektryczne, transformatory mocy i sprzęt spawalniczy. Po wprowadzeniu przepisów części zamienne do poszczególnych produktów będą dostępne nawet do 10 lat po zakończeniu produkcji danego modelu. Co więcej, producenci muszą zapewnić dowóz zamiennej części w ciągu 15 dni roboczych od zgłoszenia usterki.
Sprzęt ma być także bardziej bezpieczny oraz energooszczędny. Eksperci szacują, że dzięki nowym regulacjom będziemy mogli odłożyć nawet ok.150 euro rocznie. W perspektywie 10-letniej UE zaoszczędzi 167 termogodzin energii rocznie. To średnie roczne zużycie energii przez Danię.
Nowe wymagania dotyczące napraw pomogą wydłużyć żywotność urządzeń codziennego użytku, które obecnie psują się zbyt szybko. Bardzo ważne jest, abyśmy odrzucili obecny trend wyrzucania sprzętu, który wyczerpuje zasoby naturalne i opróżnia kieszenie konsumentów.
- powiedziała w komunikacie Monique Goyens, dyrektor generalny Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC).
>>Dlaczego smartfony działają coraz wolniej? Ten problem przypisujemy producentom sprzętu. Czy słusznie?