ZBP o wyroku TSUE: Banki też mogą pozwać frankowiczów. Kredyty frankowe nie zmienią się w złotowe

Związek Banków Polski skomentował orzeczenie TSUE ws. frankowiczów. Zdaniem ZBP wyrok Trybunału nie oznacza, że kredyty frankowe staną się złotowymi ale oprocentowanymi jak frankowe. Ponadto i bankom miałyby przysługiwać roszczenia wobec frankowiczów. Klauzule niedozwolone istniejące w umowach będzie można zastąpić.

Wyrok, który wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) doczekał się komentarza ze strony Związku Banków Polskich. ZBP wydał oficjalny komunikat, a także zorganizował konferencję prasową.

Związek podkreśla, że trybunał kolejny raz potwierdził, że ocena umowy nie powinna odbywać się w sposób automatyczny. Orzeczenie dotyczy wyłącznie tych kredytów, w odniesieniu do których sąd krajowy stwierdzi wcześniej abuzywność. Rozstrzyganie sporów pomiędzy bankami, a klientami dotyczące umów kredytów frankowych będzie musiało każdorazowo należeć do polskich sądów.

Ostateczne rozstrzyganie ewentualnych sporów pomiędzy bankami, a klientami dotyczące umów kredytów frankowych będzie należało do krajowych sądów. Należy wierzyć w to, że w tych rozstrzygnięciach sądy będą uwzględniały to, że klienci potwierdzali pisemnie swoją wiedzę na temat ryzyka walutowego. Wierzę, że w wyniku tych orzeczeń nie będzie dochodziło do absurdalnego uprzywilejowania osób, które i tak sumarycznie płacą mniej za kredyty niż kredytobiorcy złotowi

- powiedział Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

>>Wyrok TSUE zapadł. Będzie korzystny dla frankowiczów. Dlaczego? Prawnik wyjaśnia, czego można się spodziewać:

Zobacz wideo

ZBP: TSUE sceptycznie o zmianie kredytu na złotowy z "frankowym" oprocentowaniem

Związek podkreśla też, żeTrybunał Sprawiedliwości UE sceptycznie odniósł się do możliwości przekształcenia kredytów walutowych w kredyty złotowe z pozostawieniem stawki LIBOR.

- podkreślił szef Związku na konferencji prasowej.

Zdaniem ZBP TSUE przewiduje możliwość zastąpienie klauzuli abuzywnej dyspozytywną, czyli pochodzącą z innych przepisów obowiązujących w kraju, w przypadku, gdy upadek umowy byłby niekorzystnej dla klienta. Oznacza to, że orzeczenie nieważności całej umowy może być trudniejsze.

Orzeczenie TSUE. Bank może wystąpić z roszczeniem

Według przedstawicieli Związku Banków Polskich, że i bankom może przysługiwać  roszczenie o zwrot wypłaconego kapitału.

Z jednej strony bank ma obowiązek udostępnienia kredytobiorcy określonej kwoty środków pieniężnych, z drugiej natomiast - spełnia świadczenie polegające na zaniechaniu żądania zwrotu kwoty kredytu przed nadejściem terminu ustalonego w umowie. Przez ten czas kredytobiorca może korzystać z oddanego mu kapitału. To drugie świadczenie również ma swoją wartość, które bank może domagać się zwrotu na podstawie przepisów o nienależnym świadczeniu.

- zwraca uwagę Związek.

Czytaj też: Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Co teraz powinni zrobić inni frankowicze?

Przedstawiciele TSUE podkreślili też oznajmili też, że orzeczenie TSUE wydane dziś nie oznacza, że sądy nie będą zwracać się do Trybunału z kolejnymi pytaniami. Tak było bowiem w przypadku innych krajów, w których kredyty frankowe były popularne.

ZNP podkreślił też, że zaledwie 10 proc. wydanych wyroków było do tej pory korzystnych dla klientów.

TSUE wydaje wyrok ws. frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym dziś oświadczeniu uznał, że sąd może unieważnić całą umowę kredytową, jeśli znajdują się w niej nieuczciwe klauzule. Kluczowy jest tu interes kredytobiorcy - jeśli ten zgodzi się na unieważnienie całej umowy sądy nie powinny stawać tu na przeszkodzie.

Według ekspertu wyrok TSUE może oznaczać dla banków koszty sięgające - w zależności od rachunków - 20, 60 nawet 80 mld zł. Spadek płynności finansowej banków spowodowałby jednocześnie zmniejszanie akcji kredytowej i wyższe koszty finansowania dla przedsiębiorstw.Więcej o:
Komentarze (187)
ZBP o wyroku TSUE: Banki też mogą pozwać frankowiczów. Kredyty frankowe nie zmienią się w złotowe
Zaloguj się
 • dw60

  Oceniono 24 razy 20

  Aha, teraz kombinują z roszczeniem o zwrot wypłaconego kapitału. Nie szkodzi. Było już, że klauzule nie są abuzywne bo dotyczą tylko wzorców. Że jak nie dotyczą wzorców to należy je sprawdzać na czas wykonywania umowy. Jeżeli jednak należy je sprawdzać na czas podpisania umowy to można je wymienić tak aby bank miał zysk na spreadzie. Jeżeli bank nie ma mieć zysku to powinien być średni NBP. A teraz jak nie może być średni NBP to bezumowne korzystanie z kapitału. Co jest bzdurą, skoro to bank jest odpowiedzialny za tę całą hecę z klauzulami abuzywnymi. Ta argumentacja też upadnie.

 • jerry9

  Oceniono 30 razy 20

  ok, czyli idziemy w zaparte i ciągnące sie latami procesy. Spoko było, do przewidzenia, mnie nie rusza.

  Tylko 10% wyroków korzystnych dla frankowiczów? Może. ale tak sie składa że zapadły one w ostatnich miesiącach czy roku, sądy już przed orzeczeniem TSUE przestawiły wajchę na korzyśc frankowiczów a wyrok trybunału tylko wzmocni ten trend.

 • agnieszkamaj22

  Oceniono 25 razy 19

  Desperacja przebija z tego oświadczenia.... I brak przyzwoitości. TSUE ogłosił własnie ze bankowcy z pełna świadomością i premedytacja zamieszczali w umowach z klientami niedozwolone zapisy. WSTYD. Kiedyś się mówiło "pewne jak w banku" ale obecni chciwi bankowcy podkopali zaufanie do tej instytucji.

 • uwoj.bydgoszcz

  Oceniono 33 razy 19

  Jak banksterzy łupili frankowiczów, to było OK i cisza.
  Jak banksterzy muszą naprawić szkody - jest krzyk i rwetes że podatnicy za "cwaniaków" zapłacą.
  A prawda jest taka, że to banki do tej pory z krwawicy frankowiczów czerpały kolosalne zyski i wypłacały megapremie zarządom. "złotówkowicze" jakoś nie protestowali.

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 33 razy 17

  Imperium Kontratakuje. Lord Vader ostrzegł Rebeliantów, że w razie eskalacji roszczeń zostanie użyta Gwiazda Śmierci.

 • homo_lupus

  Oceniono 13 razy 13

  W piekle musi być dodatkowy, dziesiąty krąg dla takiego CHF jak pietraszkiewicz. Tymczasem tu na ziemi wystarczy, jak sądy upuszcza mu trochę krwi.

 • uwoj.bydgoszcz

  Oceniono 17 razy 13

  bezczelne, banksterskie kutwy.

 • doberrrman

  Oceniono 16 razy 12

  Jakim trzeba byc gnojem Pietraszkiewicz, zeby takie rzeczy mowic w twarz ludziom, obronco zlodziejow

 • keram2225

  Oceniono 12 razy 12

  banki się bronią jak mogą i przy okazji manipulują opinią publiczną. Nie chodzi o wzrost kursu franka ale o to, że był przeliczany według widzimisię banków.
  I o to, że kedyty były we frankach, ale banki wypłacały złotówki, znów - pzeliczone z franków według własnego widzimisię..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX