Niemcy znowu dają powód do zmartwień. Idzie recesja? Już nie tylko przemysł ciągnie w dół

Kondycja niemieckiej gospodarki budzi coraz większe obawy od kilku kwartałów. Niepokojące informacje napływają przede wszystkim z przemysłu. Tymczasem najnowsze wieści z sektora usług pokazują, że i tam nastroje nie są najlepsze. Indeks PMI spadł do najniższego poziomu od 2012 roku.

Gospodarka Niemiec traci powoli oddech, coraz częściej wywołując obawy o ryzyko recesji. Tej na razie według twardych danych udało się zachodnim sąsiadom Polski uniknąć. Ale informacje, które napływają zza Odry są coraz bardziej niepokojące.

Niemcy: niepokojące odczyty PMI

W szczególnie słabej kondycji jest niemiecki przemysł, na co wskazują comiesięczne odczyty wskaźnika PMI. Indeks ten powstaje na podstawie ankiet wśród menedżerów logistyki firm i jest tak skonstruowany, żeby odzwierciedlać strukturę sektora. Jeśli PMI spada poniżej poziomu 50 pkt, sygnalizuje spowolnienie. W przypadku niemieckiego przemysłu jest on najniżej od czasu kryzysu w 2009 roku - według ostatecznych danych spadł do poziomu 41,7 pkt.

Do tej pory sektor usług wydawał się bronić. Ale właśnie okazało się, że i tutaj jest problem. Indeks PMI dla usług we wrześniu spadł do poziomu 51,4 pkt z 54,8 pkt w sierpniu. To nadal oznacza rozwój tego sektora, ale dane są wyraźnie słabsze od oczekiwanych 52,5 pkt. i najsłabsze od trzech lat.

>>>Eksperci przekonują, że pierwsze objawy recesji już widać. Czy grozi ona również Polakom?

Zobacz wideo

Niemcom grozi recesja?

"Techniczna recesja wydaje się być teraz potwierdzona" - komentuje Phil Smith, ekonomista IHS Markit, firmy, która przygotowuje badanie. Techniczna recesja oznacza przynajmniej dwa kwartały z rzędu spadku PKB. W drugim kwartale tego roku największa gospodarka Europy skurczyła się o 0,1 proc. w ujęciu kwartał do kwartału.

W środę 2 października pięć wiodących niemieckich instytutów badawczych obniżyło prognozy wzrostu gospodarczego dla Niemiec na czwarty kwartał tego roku i na cały przyszły rok. Niemcom ciąży wojna handlowa na linii Stany Zjednoczone - Chiny. Zapewne nie pomoże rozwinięcie się sporu handlowego także między USA a Unią Europejską.

Czytaj więcej na ten temat: USA nałożą cła odwetowe na Europę. Donald Trump jest bardzo zadowolony. "Miłe zwycięstwo"

Do tego czynnikiem hamującym gospodarkę są obawy związane z brexitem. Eksperci krytykują też rząd w Berlinie za utrzymywanie za wszelką cenę zrównoważonego budżetu - zasady tak zwanego "czarnego zera". Według niektórych z nich, teraz jest czas na rozważenie zwiększenia wydatków i stymulowania gospodarki przez państwo.

Więcej o:
Komentarze (95)
Niemcy znowu dają powód do zmartwień. Idzie recesja? Już nie tylko przemysł ciągnie w dół
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 10 razy 4

  Prezes z Mateuszem uzdrowią gospodarkę Europy. Ruszy produkcja milionów samochodów elektrycznych, budowa tych tysięcy mieszkań i dróg. Na razie nie potrafią skończyć tego co poprzednicy rozpoczęli bo budowali burdel Banasiowi. No i główne siły poszły na walkę o stołki. Ale w piątej kadencji to będzie ho ho. Dla nich.

 • hal_gravity

  Oceniono 3 razy 3

  Wzrost wzrost ... Żreć powietrze i wodę w imię drukowania kasy.
  Nie da się rosnąć w nieskończność.

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 3

  Przecież kulawy obiecał że będzie jak w Niemczech. Posłuchali, dostosowują się. Widać moc beztrybowego.

 • claudiusz

  Oceniono 9 razy 3

  poki co ...to pisowi trafilo sie jak "slepej kurze ziarno" ale nic nie trwa wiecznie....juz dzisiaj pis ma duze peoblemy z wyplata 500+...teraz prosze sobie wyobrazic sytuacje kiedy polska gospodarka zacznie powaznie kulec?...i skad wtedy znajdzie sie kasa na 500 + ?

 • poppers68

  Oceniono 9 razy 3

  Polska gospodarka jest powiązana biznesowo mocno z Niemcami.
  Recesja w tym kraju to początek końca podlasko-podkarpackiej Szwajcarii i początek kłopotów ekonomicznych nas wszystkich w RP.

 • sawicki1

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo zależymy od niemieckiej gospodarki.
  Można by rzec Polak, Niemiec dwa bratanki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX