Spowolnienie na świecie nas ochłodzi. mBank tnie prognozę dla PKB Polski na przyszły rok

Ekonomiści mBanku obniżyli, i to wyraźnie, swoje oczekiwania co do wzrostu PKB Polski w przyszłym roku. Sytuacja gospodarcza w kraju wprawdzie nadal jest dobra, ale rosną obawy o wpływ spowolnienia gospodarczego w Europie i na świecie.

mBank uważa, że choć w tym roku Polsce uda się utrzymać wzrost gospodarczy Polski powyżej poziomu 4 proc., to w przyszłym nie ma już co na to liczyć.

mBank tnie prognozę PKB Polski

Bank ściął w tym tygodniu prognozę wzrostu PKB Polski na 2020 r. z 4 do 3,2 proc. rok do roku. Ekonomiści zauważają, że nasza gospodarka wprawdzie ciągle nieźle sobie radzi, ale za to zaszkodzić jej mogą doniesienia zza granicy.

"Krajowe czynniki wzrostu wciąż w formie, ale przeciągające się oczekiwanie na poprawę globalnej koniunktury straszy konsumentów i firmy. Spowolnienie pogłębi ujemny wkład inwestycji publicznych (nieubłagany kalendarz wydatków UE)" - piszą w twitterowym poście. Ciążyć mają m.in. inwestycje samorządów, które mogą spaść o 30 proc. w porównaniu z tym rokiem.

mBank uważa też, choć PKB nadal będą wspierać konsumenci, to w przyszłym roku trochę się zmieni - "wygasać będą efekty stymulacji fiskalnej i dynamika dochodów spadnie w stosunku do obecnych poziomów".

Co ciekawe, mBank postanowił też "sprostować jedno z częstych nieporozumień". Zdaniem jego ekspertów, Polska jak dotąd wcale nie była odporna na spowolnienie w strefie euro. "Przeciwnie, wzrost gospodarczy zwalnia od końca 2017 r., a nastroje przedsiębiorców spadają od stycznia 2018 r." - piszą w raporcie.

Polską gospodarkę chłodzi spowolnienie w Europie

Jeszcze kilka miesięcy temu mBank miał jedne z najbardziej optymistycznych prognoz dla Polski. W maju podniósł prognozę wzrostu PKB na ten rok do 5,0 proc. z 4,5 proc. Pod koniec lata zdecydował się jednak ją obniżyć - do 4,6 proc. Ale i inni ekonomiści najpierw podgrzewali, a potem chłodzili swojego oczekiwania. Uznają, że Polska gospodarka, choć wyjątkowo odporna na rozlewające się po świecie spowolnienie, w jakimś stopniu jednak je odczuje. Zwłaszcza, że coraz bardziej ponure informacje napływają od naszego głównego partnera handlowego - Niemiec.

Czytaj więcej na ten temat: Niemcy znowu dają powód do zmartwień. Idzie recesja? Już nie tylko przemysł ciągnie w dół

Do tego dochodzi kwestia brexitu i wojen handlowych.

Widzi to także Rada Polityki Pieniężnej. Jej przewodniczący, prezes NBP Adam Glapiński, podczas ostatniej, środowej konferencji po posiedzeniu Rady powiedział, że polska gospodarka reaguje na sytuację w Niemczech (gdzie wiele wskazuje na recesję), RPP obniża więc swoje oczekiwania co do wzrostu gospodarczego w tym roku. Ma on wynieść 4,3 proc. wobec 4,5 proc. z lipcowej projekcji NBP.  Oficjalna prognoza Ministerstwa Finansów to 4 proc. wzrostu PKB w tym roku. W 2018 polska gospodarka urosła o 5,1 proc.

>>>Zobacz też, co oznacza wyrok TSUE ws. kredytów frankowych:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (37)
Spowolnienie na świecie nas ochłodzi. mBank tnie prognozę dla PKB Polski na przyszły rok
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 31 razy 21

  Myślałem ze wyborcy PiS zaczną zdychać z głodu dopiero pod koniec przyszłej kadencji ich ukochanej partii ale teraz widzę ze już w połowie. WYBORCY 13 PAZDZIERNINA NA WYBORY ABY UTRUDNIĆ IM
  NISZCZENIE PAŃSTWO ABY BYŁO Z CZEGO PODNOSIĆ KRAJ Z GRUZÓW

 • Henryk Gasior

  Oceniono 23 razy 15

  Byle na 500+ starczy i parę złotych na premie dla ministrów!

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy 5

  I tak już będzie rok po roku , ciekawe skąd PIS weźmie na rozbuchany socjal , pozyczy , zamrozi płace w budżetowce, wykończy malą przedsiębiorczość ?

 • bosman64

  Oceniono 9 razy 5

  M Bank i tak jest bardzo optymistyczny. Powinni wziąć też pod uwagę to że ogromna część polskiego eksportu to niemieckie zlecenia na części i podzespoły samochodowe. Wszystkie koncerny samochodowe mają po podpisywane ze związkami zawodowymi długofalowe kontrakty zatrudnieniowe nawet do roku 2030go. W sytuacji kurczącego się rynku i braku możliwości redukcji załóg nie pozostanie im nic innego jak ściągać produkcje z powrotem do Niemiec.

 • rggg

  Oceniono 3 razy 3

  Z wyjątkiem rolnictwa to my w istocie niewiele produkujemy a jesteśmy jedynie kooperantami. Większość naszego wzrostu bierze się z konsumpcji i rozdawania pieniędzy ( tak naprawdę na kredyt). Ale na dłuższa metę tak się nie da stymulować rozwoju - gdyby to było takie proste to nie było by krajów biednych...

 • zimochm

  Oceniono 2 razy 2

  mbank? to ta firma co bankrutuje i musi zostac sprzedana bo zysku nie ma? :D

 • adas_tornado

  Oceniono 4 razy 2

  ale najwazniejszse, ze zniesli wizy do USA, jak walnie kryzys to znowu milion wyemigruje za wielka wode aby ze szwagrem tiry naprawiac...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 2

  Spowolnienie na świecie nas obchodzi. A ja myślałem że prezes stworzył oazę dobrobytu. Pieniądze płyną a on siedząc obok kotów rozdaje je swoim wasalom...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 5 razy 1

  no popatrz pan, rozdali już tyle miliardów... a tu zamiast rosnąć PKB spada... nowy nam Niemcy zdradziecko wbijają nóż w plecy, a sojusznicy za oceanem nie chcą umierać za nasze 500+

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX