Ceny mieszkań rosną, ale to nie Mazowszu najszybciej. W stosunku do 2015 r. są wyższe o 21 proc.

Zgodnie z najnowszym raportem GUS, w drugim kwartale 2019 ceny mieszkań wzrosły w Polsce średnio o 8,1 proc. rok do roku. Szybciej drożeją mieszkania z rynku wtórnego, a jeśli spojrzeć na rozłożenie geograficzne, to nie województwo mazowieckie znajdzie się na pierwszym miejscu zestawienia.
Zobacz wideo

Mieszkania drożeją niemal nieprzerwanie od trzech lat. Potwierdzają to wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego za drugi kwartał tego roku.

GUS: mieszkania ciągle drożeją

Zgodnie z nimi, ceny lokali mieszkalnych w Polsce wzrosły o 2,3 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem i o 8,1 proc. w odniesieniu od drugiego kwartału ubiegłego roku. Jeśli spojrzeć na dłuższy okres, to, jak podaje GUS, w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 roku, ceny ogółem były wyższe o 21,1 proc.

Do tego każdym ujęciu silniejszy jest wzrost cen mieszkań z rynku wtórnego. W drugim kwartale wyniósł on 9,4 proc. rok do roku, podczas gdy w przypadku rynku pierwotnego było to 6,6 proc.

To nie na Mazowszu ceny mieszkań rosną najszybciej

Jeśli spojrzeć na podział geograficzny, to najmocniej wzrosły ceny mieszkań w województwach: dolnośląskim (o 12 proc.), śląskim (o 10,4 proc.), małopolskim (10,3 proc.), zachodniopomorskim (10,2 proc.) i podlaskim (10,0 proc.).

Ceny mieszkań rosną.Ceny mieszkań rosną. Gazeta.pl

Dalej jest wielkopolskie (9,6 proc.), łódzkie (także 9,6 proc.), kujawsko-pomorskie (9,1 proc.) i lubelskie (8,8 proc.). Najmniej w drugim kwartale w ujęciu rok do roku zdrożały mieszkania w województwach: świętokrzyskim (7,9 proc.), podkarpackim (6,9 proc.), lubuskim (6,3 proc.), pomorskim (6,0 proc.), mazowieckim (5,9 proc.), warmińsko-mazurskim (5,5 proc.) i opolskim (4,8 proc.).

Więcej o: