Poczta Polska i KRRiT prowadzą masowe kontrole abonamentów RTV. Bardzo wysokie grzywny

Abonament RTV jest sprawdzany przez urzędników Poczty Polskiej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W bieżącym roku grzywnę zapłaciło 9,5 tys. osób, które nie zarejestrowały telewizora. Z tego tytułu do budżetu wpłynęło już 6,5 mln zł.

Wpływy z kar za niepłacenie abonamentu RTV w tym roku będą rekordowo wysokie. Do sierpnia 2019 roku urzędnicy Poczty Polskiej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożyli grzywny już na 9,5 tys. osób, które nie opłacały abonamentu. Kary są wyjątkowo wysokie. Osoby, które nie zarejestrowały posiadanych w domu radioodbiorników oraz telewizorów, muszą liczyć się z grzywną w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu, czyli nawet 681 złotych (miesięczny abonament na radio i telewizor to koszt 22,70 zł). Jeszcze więcej mogą zapłacić osoby, które owszem zarejestrowały urządzenia, ale przestały płacić abonament. W takim wypadku otrzymuje się wezwane do uiszczenia opłaty za zaległe składki z naliczonymi odsetkami. Unikanie zapłaty prowadzi do zajęcia się sprawą przez komornika.  

>>>Duża część młodych odbiorców rezygnuje z radia i telewizji na rzecz streamingu oraz vod. Wykorzystują do tego aplikacje mobilne:

Zobacz wideo

Nie ma obowiązku wpuszczania do domu kontrolerów abonamentu RTV 

Właściciel mieszkania nie musi wpuszczać do domu kontrolerów, choć powinien to zrobić. Urzędnicy natomiast nie mogą uciekać się do podstępu, by wejść do mieszkania. Podszywanie się pod przedstawiciela handlowego dostarczyciela mediów, listonosza lub kogokolwiek innego jest karalne. Jeśli jednak pracownik poczty lub urzędnik KRRiT ustali, że w domu znajduje się nielegalny odbiornik, to może nałożyć karę.  

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiedział, ze istnieje możliwość zniesienia abonamentu RTV w formie jaką znamy i przemodelowanie finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Czabański twierdzi, że jest to możliwe nawet już w przyszłym roku, jeśli tylko PiS wygra wybory. Proponuje też, by w ramach podziękowania osobom, które uiszczały opłaty za użytkowanie telewizji i radia sprezentować cyfrowe radioodbiorniki. 

Więcej o:
Komentarze (378)
Poczta Polska i KRRiT prowadzą masowe kontrole abonamentów RTV. Bardzo wysokie grzywny
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 234 razy 216

  Chciałbym serdecznie pozdrowić tych, którzy głosowali na PiS, a teraz zapłacili karę za niepłacenie abonamentu na szczujnię, którą oglądają. Dobra robota.

 • biesczad1

  Oceniono 168 razy 158

  W ostatnich wyborach na PiS głosowało 5 861 113 Polaków, więc dlaczego reżimowe media mają finansować wszyscy - zakodujcie sygnał TVPiSzczujni i po sprawie!!!

 • vito14

  Oceniono 146 razy 140

  Jak można "nielegalnie posiadać odbiornik", którego posiadanie ani nie jest zakazane prawem jak np. narkotyki ani kradzione tylko legalnie kupione za ciężko zapracowane pieniądze??

 • d_ost

  Oceniono 131 razy 127

  Kłopot w tym, że mimo iż abonament RTV jest, to media już sa finansowane z budżetu. 1,8 mld w tym roku. Na to, żeby było na gwiazdy disco polo na Sylwestra, premie dla Kurskiego i przyjaciół i na detektywów, którzy śledzą wrogów Kurskiego, szukając na nich kompromitujących materiałów. To, IV RP, dobra zmiana.

 • guru133

  Oceniono 113 razy 103

  Sekta Kaczyńskiego rozpaczliwie szuka pieniędzy na swoje fanaberie.

 • grosz-ek

  Oceniono 97 razy 91

  Wyborcy innych partii niż PiS mają płacić na propagandową szczekaczkę, której misją jest obrażanie ich przekonań i systemu wartości? Środowiska LGBT mają płacić na radio i telewizję, która wyzywa ich od zboczeńców? Ateiści i ludzie innych wyznań mają płacić na katolickie msze i nabożeństwa usłużnie transmitowane przy każdej nadażającej się okazji?

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 92 razy 80

  To jest podatek, a nie abonament. Nazywajmy rzeczy po imieniu. Żeby płacić abonament potrzebna jest umowa, czy ktoś taką posiada? Dlaczego mam płacić skoro nie oglądam tej propagandy. Przecież można to dziadostwo zakodować i kto chce oglądać niech płaci. Płacenie za możliwość odbioru to podatek, a nie abonament. Skoro tak to niech państwo zapłaci mi 500+ na dziesięcioro dzieci, bo mam możliwość ich spłodzenia.

 • laszczyny

  Oceniono 79 razy 73

  Suweren coś licho szczodry w sponsorowaniu PISOBOLSZEWICKIEJ reżimowj szczujni.

 • sholay

  Oceniono 71 razy 63

  Może by przy okazji jak już listonosz przyjdzie na kontrolę to by zabrał ze sobą zaległe listy polecone dla mnie.

  &

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX