Koniec wiz do USA dla Polaków. Kto wjedzie bez wizy do Stanów? Nadal są bardzo ważne warunki

Prezydent Donald Trump oznajmił, że podpisał zgodę na zniesienie wiz dla Polaków na wjazd do USA. Co konkretnie oznacza ta decyzja?

Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego oznacza, że Polacy będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych i służbowych bez konieczności uzyskania wizy, w przypadku pobytu trwającego do 90 dni.

To kluczowa informacja - chodzi o wizy klasy B, czyli czasowe wizy biznesowe (B-1), turystyczne (B-2) i biznesowo-turystyczne (B-1/B-2). Decyzja Trumpa nie zmienia zasad wjazdu do USA dla osób, które chcą w Stanach zostać na dłużej i tam np. pracować albo uczyć się.

Ponadto nadal wizę - nawet w przypadku wyjazdu w celach turystycznych czy służbowych - będą musiały posiadać osoby, które po 1 marca 2011 r. przebywały na terenie Jemenu, Syrii, Sudanu, Somalii, Libii, Iraku, Iranu oraz Korei Północnej.

Tak dotychczas wyglądała mapa programu ruchu bezwizowego do USA. Polska już wkrótce zmieni na niej kolor z czerwonego na niebieski.

.. źródło: koalicja wizowa BEZ WIZ DO USA

Z czego wynika koniec wiz?

Aby dany kraj znalazł się programie ruchu bezwizowego do USA, odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy B1/B2 (turystycznej i biznesowej) od 1 października do 30 września nie może być wyższy niż 3 proc.

Przez lata Polska nie spełniała tego warunku, ale w końcu się udało - od października 2018 r. do końca września 2019 r. wskaźnik odmów wiz spadł do poziomu 2,8 proc.

Poniżej odsetek odrzucanych wniosków w poprzednich latach:

.. dane za: Departament Stanu USA

Warto jednak mieć się na baczności, bo udział w programie bezwizowym nie jest dany raz na zawsze. Gdyby Polacy łamali zasady programu (np. nie wracali do Polski o czasie), możliwe jest ponowne objęcie nas obowiązkiem uzyskania wizy turystycznej.

Od kiedy nie trzeba będzie mieć wiz?

- Z naszej strony, jako rząd amerykański, podpisaliśmy już wszystkie umowy z rządem polskim, które są warunkiem dołączenia do programu bezwizowego - mówiła pod koniec sierpnia w rozmowie z next.gazeta.pl Karolina Ordon, wicekonsul w Ambasadzie USA w Polsce. Dodawała, że jedynym warunkiem jest spadek odsetka odmów poniżej 3 proc. Teraz wiadomo, że ten warunek został spełniony.

Jak pod koniec września ambasada USA poinformowała portal Onet.pl, od zaproszenia danego kraju do programu bezwizowego do faktycznego zniesienia wiz mija zwykle około 3-5 miesięcy, choć "przypadek każdego kraju jest jednak inny". Przez tych kilka miesięcy prowadzone są procedury administracyjne.

"Po nominowaniu Polski, Departament Bezpieczeństwa Krajowego podejmie niezbędne kroki, by tak szybko jak to możliwe, Polska weszła do programu" - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham.

Ile zaoszczędzą Polacy?

Przed wyjazdem do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja w systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorization, czyli Elektroniczny System Autoryzacji Podróży). Tylko wówczas zostaniemy wpuszczeni m.in. na pokład samolotu. Opłata za aplikację w systemie ESTA wynosi 14 dolarów.

Kolejne ważne zastrzeżenie - poza koniecznością rejestracji w systemie ESTA - to takie, że aby wjechać do USA bez wizy, trzeba będzie mieć też bilet powrotny i paszport biometryczny. Warto też pamiętać, że ostateczną decyzję zawsze podejmuje oficer służby imigracyjnej m.in. na lotnisku.

Dziś opłata za rozpatrzenie wniosku o standardową wizę nieimigracyjną wynosi 160 dolarów.

Więcej o:
Komentarze (326)
Koniec wiz do USA dla Polaków. Kto wjedzie bez wizy do Stanów? Nadal są bardzo ważne warunki
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 86 razy 74

  My z Czarnego Dunajca cieszymy się, że wreszcie będziemy traktowani w USA jako turyści. Ja np. ze szwagrem chcę zobaczyć Wodospad Niagara. Myślę, że wymaga remontu, a ja mam odpowiednią walizkę z narzędziami.

 • topiramax

  Oceniono 67 razy 53

  Czyli wjedziemy turystycznie, bo sami to wypracowaliśmy. Adrian niech się tak nie szczerzy. Zrobił w tej sprawie tyle co w sprawie frankowiczów i nadstawia klatę na ordery.

 • snowbird1

  Oceniono 47 razy 41

  Ah, ten oficer imigracyjny na lotnisku. Bedzie teraz wiecej scen rozdzierajacych serce.

 • kmwsm

  Oceniono 36 razy 26

  Ponad 500 mln zl PiS dal Kosciolowi z kieszeni Polakow. A wy im 4 razy tyle na tace, po koledzie, za chrzciny i komunie itd... i z darow serca hehe.

 • kamster

  Oceniono 29 razy 23

  Zacznie się lament jak pierwsi turyści zaczną być zawracanie z USA. Koszt procedury wizowej to pikuś przy kosztach przelowtow, czasu straconego na amerykańskich lotniskach i rozczarowania.

 • sobieryba

  Oceniono 21 razy 17

  "...Warto też pamiętać, że ostateczną decyzję zawsze podejmuje oficer służby imigracyjnej m.in. na lotnisku..."
  ..................................................
  I to jest (oraz była) zawsze informacja kluczowa - wiza zawsze była połową sukcesu.. Teraz będzie masa afer że ktoś nie został wpuszczony..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX