Koniec wiz do USA dla Polaków. Kto wjedzie bez wizy do Stanów? Nadal są bardzo ważne warunki

Prezydent Donald Trump oznajmił, że podpisał zgodę na zniesienie wiz dla Polaków na wjazd do USA. Co konkretnie oznacza ta decyzja?
Zobacz wideo

Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego oznacza, że Polacy będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych i służbowych bez konieczności uzyskania wizy, w przypadku pobytu trwającego do 90 dni.

To kluczowa informacja - chodzi o wizy klasy B, czyli czasowe wizy biznesowe (B-1), turystyczne (B-2) i biznesowo-turystyczne (B-1/B-2). Decyzja Trumpa nie zmienia zasad wjazdu do USA dla osób, które chcą w Stanach zostać na dłużej i tam np. pracować albo uczyć się.

Ponadto nadal wizę - nawet w przypadku wyjazdu w celach turystycznych czy służbowych - będą musiały posiadać osoby, które po 1 marca 2011 r. przebywały na terenie Jemenu, Syrii, Sudanu, Somalii, Libii, Iraku, Iranu oraz Korei Północnej.

Tak dotychczas wyglądała mapa programu ruchu bezwizowego do USA. Polska już wkrótce zmieni na niej kolor z czerwonego na niebieski.

.. źródło: koalicja wizowa BEZ WIZ DO USA

Z czego wynika koniec wiz?

Aby dany kraj znalazł się programie ruchu bezwizowego do USA, odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy B1/B2 (turystycznej i biznesowej) od 1 października do 30 września nie może być wyższy niż 3 proc.

Przez lata Polska nie spełniała tego warunku, ale w końcu się udało - od października 2018 r. do końca września 2019 r. wskaźnik odmów wiz spadł do poziomu 2,8 proc.

Poniżej odsetek odrzucanych wniosków w poprzednich latach:

.. dane za: Departament Stanu USA

Warto jednak mieć się na baczności, bo udział w programie bezwizowym nie jest dany raz na zawsze. Gdyby Polacy łamali zasady programu (np. nie wracali do Polski o czasie), możliwe jest ponowne objęcie nas obowiązkiem uzyskania wizy turystycznej.

Od kiedy nie trzeba będzie mieć wiz?

- Z naszej strony, jako rząd amerykański, podpisaliśmy już wszystkie umowy z rządem polskim, które są warunkiem dołączenia do programu bezwizowego - mówiła pod koniec sierpnia w rozmowie z next.gazeta.pl Karolina Ordon, wicekonsul w Ambasadzie USA w Polsce. Dodawała, że jedynym warunkiem jest spadek odsetka odmów poniżej 3 proc. Teraz wiadomo, że ten warunek został spełniony.

Jak pod koniec września ambasada USA poinformowała portal Onet.pl, od zaproszenia danego kraju do programu bezwizowego do faktycznego zniesienia wiz mija zwykle około 3-5 miesięcy, choć "przypadek każdego kraju jest jednak inny". Przez tych kilka miesięcy prowadzone są procedury administracyjne.

"Po nominowaniu Polski, Departament Bezpieczeństwa Krajowego podejmie niezbędne kroki, by tak szybko jak to możliwe, Polska weszła do programu" - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham.

Ile zaoszczędzą Polacy?

Przed wyjazdem do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja w systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorization, czyli Elektroniczny System Autoryzacji Podróży). Tylko wówczas zostaniemy wpuszczeni m.in. na pokład samolotu. Opłata za aplikację w systemie ESTA wynosi 14 dolarów.

Kolejne ważne zastrzeżenie - poza koniecznością rejestracji w systemie ESTA - to takie, że aby wjechać do USA bez wizy, trzeba będzie mieć też bilet powrotny i paszport biometryczny. Warto też pamiętać, że ostateczną decyzję zawsze podejmuje oficer służby imigracyjnej m.in. na lotnisku.

Dziś opłata za rozpatrzenie wniosku o standardową wizę nieimigracyjną wynosi 160 dolarów.

Więcej o: