Niedziele handlowe. Czy 6 października wielkie sklepy będą czynne? Odpowiadamy

Niedziele handlowe 2019. W marcu 2018 roku w Polsce weszła w życie ustawa o ograniczeniach w niedzielnym handlu. O ile jednak w ubiegłym roku sklepy mogły być czynne w dwie niedziele w miesiącu, to w tym roku jest już tylko jedna.

Z zapisów w "Ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni" wynika wprost, że niedzielą handlową w 2019 roku jest ostatnia niedziela każdego miesiąca. 6 października wielkie sklepy i sieci hipermarketów będą więc zamknięte. 

Co jednak zrobić, gdy w lodówce pusto? Można powiedzieć, że ustawodawca przewidział taką komplikację i zapisał w niej kilka wyjątków. "Ratunkowe" zakupy można dzięki temu zrobić w małych sklepikach osiedlowych, które obsługuje sam właściciel, w placówkach franczyzowych oraz tych, które są też placówkami pocztowymi (jak np. niektóre Żabki). Otwarte będą też np. sklepy na stacjach benzynowych czy dworcach kolejowych, a także kawiarnie restauracje i lodziarnie. 

>>> Niedziele handlowe w 2019 roku. Zobacz materiał wideo:

Zobacz wideo

Niedziele handlowe w 2020 roku

Taka sama sytuacja będzie za tydzień, a na pełnoprawną niedzielę handlową poczekać trzeba będzie do 27 października. Kolejne wolne od zakazu handlu niedziele to: 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia i 29 grudnia. 

W przyszłym roku obostrzenia w handlu będą jeszcze większe, ponieważ sklepy zamknięte będą - z pewnymi wyjątkami - w każdą niedzielę. 

Zakaz handlu w niedziele korzystny dla małych sklepów?

Jak więc widać niedziele handlowe powoli już zaczynają być przeszłością. Czy to dobrze? Badania wskazują, że Polacy są dość podzieleni w tej kwestii.

Jeśli natomiast chodzi o małe sklepy, to już np. kilka miesięcy temu członek zarządu jednej z największych hurtowni spożywczych w Polsce, firmy Eurocash mówił, przytaczając konkretne dane, że ustawa o zakazie handlu jest korzystna dla małych sklepów. Problem mają za to mieć wielkie placówki, których sprzedaż spadła. 

Więcej o: