Rząd przyznaje w raporcie: wzrósł poziom skrajnego ubóstwa. Pierwszy raz od wprowadzenia 500 plus
W ubiegłym roku poziom skrajnego ubóstwa wzrósł po raz pierwszy od wprowadzenia programu 500 plus - podaje "Rzeczpospolita", opierając się na oficjalnym rządowym raporcie przesłanym do Sejmu. W 2018 roku poziom skrajnej biedy wyniósł 5,4 proc. Był o 1,1 punktu procentowego wyższy, niż rok wcześniej.
W 2018 r. odnotowano wyhamowanie trendu spadkowego ubóstwa, co wiązało się m.in. z wyczerpaniem się efektu programu na poziom wydatków gospodarstw domowych, na podstawie których dokonywany jest pomiar ubóstwa skrajnego. Poziom ubóstwa w 2018 r. nadal jednak pozostawał na niższym poziomie niż w 2015 r.
- broni się rząd w sprawozdaniu.
Rząd PiS: skrajne ubóstwo w górę, dzietność w dół. Pomimo 500 plus
W tym samym dokumencie rządowi eksperci przyznają, że w 2018 roku spadła zarówno liczba urodzonych dzieci, jak i tzw. wskaźnik dzietności. W 2018 roku na świat przyszło 388 tys. obywateli naszego kraju - o 14 tys. mniej niż rok wcześniej.
Dzietność oraz liczba urodzeń w latach 1990-2017 Źródło: Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w 2018 roku Źródło: Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w 2018 roku
Kobiet w wieku rozrodczym było natomiast 9000,3 tys., o 65,3 tys. mniej niż w roku 2017. "Rzeczpospolita" zwraca uwagę na fakt, że kobiet w wieku rozrodczym w latach 2016-2017 również ubywało, a liczba urodzeń rosła.
Czytaj też: Zapomniałeś o złożeniu wniosku na "500 Plus"? Mamy naprawdę złą wiadomość
Czym jest skrajne ubóstwo? GUS wyjaśnia
Dane z rządowego raportu pokrywają się z tymi, które w czerwcu opublikował GUS. Z danych urzędu wynika, że w 2018 r. stopa ubóstwa skrajnego w Polsce wyniosła 5,4 proc., czyli o 1,1 punktu procentowego więcej w porównaniu z 2017 rokiem. - Znacząco zwiększyło się ubóstwo wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty.
Zasięg ubóstwa w Polsce w latach 2008 - 2018 GUS
W swoim raporcie urząd analizuje trzy rodzaje ubóstwa: skrajne, relatywne i ustawowe. Podstawę wyznaczania granicy ubóstwa skrajnego stanowi minimum egzystencji szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). Kategoria minimum egzystencji wyznacza bardzo niski poziom zaspokojenia potrzeb. Konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka. Na przykład osoby, które żyją za mniej niż 595 złotych uznawane są za skrajnie ubogie.
Próg ubóstwa relatywnego wynosi 810 złotych miesięcznie, a ustawowego 701 złotych miesięcznie.
Liczba urodzeń w lipcu rekordowa. Ale przyrost naturalny najniższy od 2003 r.
Jeśli chodzi natomiast o liczbę urodzeń, to warto podkreślić, że ostatnie dane dotyczące tej liczby są dość optymistyczne. Z raportu GUS wynika bowiem, że w lipcu na świat przyszło najwięcej dzieci od dwóch lat. Urodziło się ich 37 tys. O 1 tys. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od dwóch lat. Mało tego - liczba urodzeń po raz pierwszy od września ubiegłego roku była wyższa od liczby zgonów - w lipcu zmarło bowiem 35 tys. osób, rok temu wartość ta wynosiła 33,3 tys.
Niestety - przyrost naturalny w ciągu 12 miesięcy, licząc do końca lipca 2019 r., i tak jest ujemny, ma najniższą wartość od roku 2003 . W ciągu 12 miesięcy urodziło się 378 tys. dzieci, ale jednocześnie zmarło 410,4 tys. osób. Różnica wynosi więc 32,4 tys.
-
Elon Musk nie może znaleźć pracowników do niemieckiej gigafabryki. Polacy wciąż mogą zarobić do 16 tys. zł
-
Emerytura nawet dla tych, którzy nie odprowadzali składek. Nowy projekt ustawy. "Patologia rynku pracy"
-
Rząd dogadał się z górnikami. "Za węglowe oszustwo zapłacą najwyższy rachunek"
-
Duda stworzył nowe pojęcie? Eksperci od klimatu zachodzą w głowę, czym jest "równowaga emisyjna"
-
Elon Musk znów pisze historię. Statek SpaceX zabrał czworo astronautów w kosmos
- Andrzej Duda na szczycie klimatycznym: W Polsce postawiliśmy na elektromobilność
- Problemy techniczne na szczycie klimatycznym. Wyciszony Andrzej Duda. Co powiedział prezydent?
- Co zjedzą astronauci ze statku SpaceX? Menu układali wielcy szefowie francuskiej kuchni
- GAZETA.PL I ŻABKA ZE WSPÓLNĄ INICJATYWĄ WSPARCIA DZIAŁAŃ PROEKOLOGICZNYCH UAM
- Nord Stream 2. Mateusz Morawiecki apeluje o rezygnację z budowy rurociągu