Moody's ostrzega: Banki mogą przykręcić kurek z kredytami w związku z wyrokiem ws. frankowiczów

Banki mogą zareagować na czwartkowe orzeczenie TSUE ograniczając liczbę kredytów udzielanych w Polsce - twierdzi agencja Moody's. Wyrok ws. frankowiczów może bowiem negatywnie wpłynąć na zyskowność i rentowność sektora bankowego.
Zobacz wideo

Banki mogą znacząco ograniczyć akcję kredytową, a tym samym - w mniejszym stopniu finansować polską gospodarkę - twierdzi agencja Moody's w komentarzu do ubiegłotygodniowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie frankowiczów.

Na skutek zagrożenia dla zysków i wzrostu kapitałów, polskie banki mogą znacząco ograniczyć akcję kredytową, co będzie miało negatywny wpływ na wzrost gospodarczy

- ocenia Moody's Investors Service.

Banki kontra frankowicze - wyroki sądów mogą utorować drogę kolejnym kredytobiorcom

Zdaniem ekspertów Moody'sa, wyrok spowoduje wzrost liczby pozwów klientów wobec banków. Według agencji trudno jest oszacować liczbę kredytobiorców, którzy będą występować na drogę sądową. Jeżeli jednak sądy lokalne będą spójne w swojej interpretacji, może to utorować dużej liczbie kredytobiorców drogę do podjęcia legalnych działań. Skutkowałoby to dużymi stratami dla polskich banków.

"Spodziewamy się, że batalie prawne będą długie i prawdopodobnie potrwają kilka lat, dając bankom czas na dalsze wzmocnienie ich buforów wobec straty z tytułu tych ekspozycji. Jednak wzrost liczby spraw sądowych oraz historia spraw rozstrzyganych na korzyść kredytobiorców prawdopodobnie wymagałyby od banków przyjęcia wspólnych przepisów w odniesieniu do tych ekspozycji" - czytamy w komunikacie.

Wyrok na który czekają banki i frankowicze

TSUE podał w swoim orzeczeniu w ub. tygodniu, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. TSUE wskazał także, że prawo Unii Europejskiej nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu spornej umowy przez polski sąd.

Wyrok Trybunału nie odnosi się wprost do kwestii tego, czy po usunięciu klauzul przeliczeniowych z umów o kredyt indeksowany lub denominowany w walucie obcej, nastąpi automatyczna zmiana waluty kredytu z zastosowaniem dotychczasowego oprocentowania. Będą to musiały oceniać sądy w sprawach indywidualnych.

Czytaj też: Media o TSUE. "O frankowiczach może zdecydować 500 spraw", "Węgry rozwiązały problem w 2014 r."

Agencja wskazała również, że choć zaangażowanie polskich banków w kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich systematycznie maleje, to w czerwcu 2019 r. było nadal znaczne i wynosiło 49 proc. kapitału, pozostawiając banki podatnymi na straty wynikające z tych ekspozycji.

Więcej o: