Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wypłaty z bankomatów mogą być droższe

TSUE orzekł, że obsługa bankomatów, konwojowanie i przechowywanie pieniędzy nie są zwolnione z VAT. Podwyżki w Polsce są realne, ale nie będą dotkliwe - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Ogłoszony 3 października wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczył niemieckiej firmy Cardpoint zajmującej się obsługą bankomatów na zlecenie banku. Przedsiębiorstwo sądziło, że jego działalność jest zwolniona z VAT. TSUE zawyrokował jednak, że obsługa bankomatów, podobnie jak konwojowanie i przechowywanie pieniędzy, nie jest zwolniona z płacenia podatku od towarów i usług. 

Wyrok TSUE może spowodować podwyżki, ale nie będą one dotkliwe 

Eksperci potwierdzają że taka decyzja może uderzyć w banki, co z kolei oznacza, że droższe będą wypłaty z bankomatów. Jeśli takowe się pojawią, to nie będą one jednak dotkliwe, gdyż na rynku krajowym większość firm zajmujących się obsługą bankomatów nalicza już 23 proc. podatek od swoich usług. 

Trudno wykluczyć, że w takich sytuacjach pojawienie się dodatkowych kosztów może się przełożyć w jakimś stopniu na przykład na ograniczenie liczby bankomatów, podwyżkę prowizji lub wprowadzenie przez niektóre banki opłat za wypłaty o wartości powyżej określonej kwoty.

- stwierdził Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich w rozmowie z "Dziennik Gazeta Prawna". 

Sami operatorzy banków również zachowują spokój, twierdząc, że wyrok TSUE musi zostać przeanalizowany. Ponadto należy pamiętać, że wysokość opłat i prowizji to indywidualna sprawa banków, gdyż to one przekazują ludziom karty, którymi wypłacają pieniądze.

Czytaj także: Bank Millenium studzi frankowiczów. Bezpośrednie przenoszenie rozstrzygnięcia TSUE wykluczone

Ewentualny wzrost kosztów może spowodować przekonanie się klientów do transakcji bezgotówkowych. Wg raportu Narodowego Banku Polskiego liczba bankomatów w marcu br. wyniosła 22,7 tys. W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. Polacy dokonali 158,6 mln wypłat na łączną kwotę w wysokości ok. 85 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (15)
Wyrok TSUE. Wypłaty z bankomatów mogą być droższe
Zaloguj się
 • kratek001

  Oceniono 6 razy 6

  Trzeba w tym miejscu wyraźnie powiedzieć, że koszty obsługi bankomatów mają się nijak do stawek za wykonanie transakcji. Bank wydawca karty korzystającego z bankomatu płaci stałą stawkę operatorowi bankomatu. Powinniśmy więc mówić o ewentualnym impulsie do zmiany tych stawek. Jak to się może przełożyć na opłaty klientów banków to nie jest jasne, gdyż banki mają bardzo zróżnicowane taryfy dla klientów.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 4 razy 4

  No i właśnie zrozumiałem dlaczego wysadzają .....

 • junk92508

  Oceniono 1 raz 1

  Super - banki podniosą x2 - muszą zbierać na frankowiczów i Dobrą Zmianę

 • gorillaglu

  0

  każdy powód jest dobry, by podwyższyć opłaty.

 • anna.pcz

  Oceniono 1 raz -1

  Clickbait - by czytelnik myślał, że chodzi o wyrok ws. frankowiczów i tym samym, że te banki które oszukiwały na frankach, teraz podnoszą opłaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX