Ogłoszony 3 października wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczył niemieckiej firmy Cardpoint zajmującej się obsługą bankomatów na zlecenie banku. Przedsiębiorstwo sądziło, że jego działalność jest zwolniona z VAT. TSUE zawyrokował jednak, że obsługa bankomatów, podobnie jak konwojowanie i przechowywanie pieniędzy, nie jest zwolniona z płacenia podatku od towarów i usług.
Wyrok TSUE może spowodować podwyżki, ale nie będą one dotkliwe
Eksperci potwierdzają że taka decyzja może uderzyć w banki, co z kolei oznacza, że droższe będą wypłaty z bankomatów. Jeśli takowe się pojawią, to nie będą one jednak dotkliwe, gdyż na rynku krajowym większość firm zajmujących się obsługą bankomatów nalicza już 23 proc. podatek od swoich usług.
Trudno wykluczyć, że w takich sytuacjach pojawienie się dodatkowych kosztów może się przełożyć w jakimś stopniu na przykład na ograniczenie liczby bankomatów, podwyżkę prowizji lub wprowadzenie przez niektóre banki opłat za wypłaty o wartości powyżej określonej kwoty.
- stwierdził Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich w rozmowie z "Dziennik Gazeta Prawna".
Sami operatorzy banków również zachowują spokój, twierdząc, że wyrok TSUE musi zostać przeanalizowany. Ponadto należy pamiętać, że wysokość opłat i prowizji to indywidualna sprawa banków, gdyż to one przekazują ludziom karty, którymi wypłacają pieniądze.
Czytaj także: Bank Millenium studzi frankowiczów. Bezpośrednie przenoszenie rozstrzygnięcia TSUE wykluczone
Ewentualny wzrost kosztów może spowodować przekonanie się klientów do transakcji bezgotówkowych. Wg raportu Narodowego Banku Polskiego liczba bankomatów w marcu br. wyniosła 22,7 tys. W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. Polacy dokonali 158,6 mln wypłat na łączną kwotę w wysokości ok. 85 mld zł.