Chiny zwiększają zasób złota. Bank Ludowy Chin posiada już prawie 2000 ton złotego kruszcu

Chiny regularnie zwiększają zasób złota. Od grudnia ubiegłego roku zwiększyli jego stan o 105 ton. Wrzesień był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym Państwo Środka poinformowało o zakupie złotego kruszcu.

Chiny w ostatnich miesiącach zbroją się w złoto. Od stycznia 2019 r. regularnie powiększają zasoby królewskiego metalu o ok. 10 ton. Dopiero w sierpniu i wrześniu ta liczba spadła do 6 ton miesięcznie. Na ten moment azjatycki potentat posiada w swoich zasobach 1948,3 ton złota - poinformował Bank Ludowy. 

Chiny zmieniły taktykę informacyjną ws. złota

O ile regularne powiększanie zasobów kruszcu przez Państwo Środka nie dziwi aż tak, to szokujący jest fakt, że Chiny zaczęły o tym regularnie informować. Passa 10 miesięcy komunikowania w tym temacie jest najdłuższą od przełomu lat 2015-2016. W 2009 i 2015 r. kraj podawał do wiadomości o nagłym przypływie w zasobach złota, gdy z miesiąca na miesiąc rezerwy wzrosły odpowiednio o ponad 450 i 600 ton. 

Czytaj także: 'Miłość do pokoju' w wydaniu chińskim. Pierwszy raz pokazali swoje tajne uzbrojenie

Blisko 2000 ton królewskiego metalu daje Chinom 6. miejsce wśród krajów, które posiadają jego największe zasoby. Lider, czyli Stany Zjednoczone ma 4-krotnie wyższe zasoby. Na dalszych pozycjach plasują się Niemcy, Francja, Włochy oraz Rosja. Znając jednak politykę informacyjną azjatyckiego kraju, można zakładać, że rzeczywisty stan posiadania jest nawet kilkukrotnie wyższy.

Bank Ludowy Chin poinformował również, że wartość rezerw walutowych spadła prawie o 15 mld dol do poziomu 3,09 bin dol. Nie wpłynęło to jednak na pozycję Chin jako kraju posiadającego ich zdecydowanie najwięcej. 

Co ciekawe, w czerwcu Narodowy Bank Polski zakupił rekordowe 95 ton złota, zwiększając jego zasoby do 125 ton. 

Więcej o:
Komentarze (17)
Chiny zwiększają zasób złota. Bank Ludowy Chin posiada już prawie 2000 ton złotego kruszcu
Zaloguj się
 • nikon52

  Oceniono 6 razy 4

  Dużo by można mówić o Chinach ale głupi to oni na pewno nie są. Czyli przekładając na zwykły język - coś się szykuje na świecie. Czyżby kolejny kryzys ??

 • kartownik

  Oceniono 1 raz 1

  Te 2 tys ton mają wartość ok 100 mld dolarów. W stosunku do rezerw Chin to jakieś 3%. Kraje takie jak Włochy czy Francja mają w złocie ponad dziesięciokrotnie większy udział złota w rezerwach. Więc te zakupy to drobnostka. Dodatkowo są poważne wątpliwości czy Chiny w tym temacie są całkowicie szczere. W sumie nie taki sensacyjny komunikat.

 • belutti

  Oceniono 3 razy 1

  Ja mam sztabkę 2 gramy. Zamierzam dalej zwiększać posiadanie.

 • baaag

  0

  Co oznacza tylko że niedługo złota bańka pęknie.

 • boomerang

  Oceniono 2 razy 0

  Część tych sztabek to pozłacany wolfram.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 4 razy 0

  Idźmy w ślady Chin. Złoty wolski tanieje...

 • axermann

  Oceniono 2 razy 0

  Hm ile... 2000 ton? To oficjalnie bo nieoficjalnie Chiny są oceniane na 15000 ton złota tylko jak to Chińczycy swoje robią bez zbytniego afiszowania się.Chiny od przeszło 20 lat w różnych krajach Afryki położyły łapę na kopalniach złota których całkowity urobek bez żadnych oficjalnych danych idzie do Państwa Środka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX