Kraków. Ruszyli na maszt telekomunikacyjny ze szlifierką kątową. Musiała interweniować policja

Protestujący przeciwko wprowadzeniu sieci 5G rozpoczęli demontaż masztów telekomunikacyjnych na jednym z krakowskich osiedli. Akcja była transmitowana na YouTube. Sprawców zatrzymała policja.
Zobacz wideo

Akcja przeciwników 5G o nazwie "Czyn Społeczny - 5G - Niech Maszty Runą" była planowana w internecie za pośrednictwem grup facebookowych. Na jednym z krakowskich osiedli grupa kilku osób weszła na dach budynku i za pomocą szlifierki kątowej próbowała dostać się do skrzynki bazowej należącej do T-Mobile. 

 

Na miejscu zdarzenia pojawiła się policja, która przerwała akcję zniszczenia stacji bazowej. Funkcjonariusze wylegitymowali część osób, niektórzy uczestnicy zostali natomiast zatrzymani w celu dalszych wyjaśnień. Nie wiadomo, czy zostaną postawione im zarzuty. Niektórzy operatorzy sieci telekomunikacyjnych planują zatrudnić agencje ochroniarskie, które zajmą się tym, żeby do podobnych incydentów nie dochodziło. 

5G. Liczne kontrowersje wokół sieci najnowszej generacji 

Sieć 5G uznawana jest przez pewną część osób za zagrożenie dla zdrowia. Jedną z teorii głoszoną przez jej przeciwników jest to, że korzystanie z niej zwiększa zachorowalność na nowotwory. Wszystko przez wykorzystywanie szkodliwych mikrofal. Te pogłoski były już dementowane przez niezależnych badaczy. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nawet specjalną białą księgę, która tłumaczy mity na temat funkcjonowania 5G

Resort zakłada uruchomienie sieci 5G w 2020 r. w co najmniej jednym dużym mieście. W ciągu pięciu kolejnych lat w jej zasięgu znajdować się mają największe aglomeracje oraz główne szlaki komunikacyjny. W porównaniu do funkcjonującej obecnie 4G, nowa generacja ma zapewnić dużo stabilniejsze i szybsze połączenie np. z mobilnym internetem.

Czytaj także: Huawei zbuduje infrastrukturę sieci 5G w Rosji. Przeprowadził już pierwsze próby w Moskwie

Więcej o: