Donald Trump kontra Turcja. Zaskakująca zmiana narracji. "Turcja to ważny członek NATO o dobrej opinii"
Wielu ludzi łatwo zapomina, że Turcja jest dużym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych, w rzeczywistości wykonują stalową ramę konstrukcyjną dla naszego myśliwca F-35. Dobrze sobie radzili, pomagając mi uratować wiele istnień w prowincji Idlib i na moją prośbę zwalniając z więzienia w bardzo dobrym zdrowiu pastora Brunsona (pastor amerykański przetrzymywany od 2016 r. w tureckim więzieniu pod zarzutem szpiegostwa - red.)
- napisał na Twitterze Donald Trump, zaskakująco zmieniając narrację z dnia na dzień.
Pamiętajmy też, co istotne, że Turcja jest ważnym członkiem NATO o dobrej opinii. Jej przedstawiciele przyjadą do USA jako moi goście 13 listopada
- dodał.
Co więcej, prezydent USA podkreślił, że chociaż amerykańskie wojsko jest w trakcie wycofywania sił z Syrii, to nie ma zamiaru opuszczać tureckich Kurdów, których nazwał "wyjątkowymi ludźmi i wspaniałymi wojownikami". Ocenił stosunki z Turcją i NATO jako bardzo dobre, pochwalił dużą populację tureckich Kurdów, jednocześnie przestrzegając przed ewentualnymi, niepotrzebnymi walkami w Turcji, które mogą odbić się na tamtejszej "gospodarce i bardzo delikatnej walucie".
>>> Joe Biden o Donaldzie Trumpie: "Myśli, że ma nieograniczoną władzę".
"Niezrównanie mądry" Donald Trump
Wieczorem 8 października narracja amerykańskiego prezydenta brzmiała zupełnie inaczej. Prezydent USA w jednoznaczny sposób pogroził Turcji, co dodatkowo osłabiło turecką walutę. Lira osłabiała się do dolara już wcześniej, ale po pogróżkach Trumpa straciła kolejne 2 proc.
Jak już wcześniej stanowczo stwierdziłem, i teraz to tylko powtarzam, jeśli Turcja zrobi cokolwiek co ja, w mojej wielkiej i niezrównanej mądrości, uważam za przesadę, całkowicie zniszczę i unicestwię gospodarkę Turcji (zrobiłem to już wcześniej!)
- pisał raptem dzień wcześniej Donald Trump.
USA, Turcja i wątek rosyjski
Trudne relacje między Waszyngtonem a Ankarą w ostatnich miesiącach skupiały się głównie na sprawie myśliwców F-35. Donald Trump krytykował to, że ich sojusznik z NATO chciał kupić od USA myśliwce przy jednoczesnym planie zakupu systemu rakietowego S-400 z Rosji. Po kilkumiesięcznych napięciach Stany Zjednoczone zdecydowały się wyrzucić Turcję z programu F-35. Mimo to prezydent Recep Tayyip Erdogan wciąż liczy, że uda się wyjść z impasu, w czym ma pomóc listopadowe spotkanie z Donaldem Trumpem w USA.
-
Złe dane z porodówek w Polsce. Wyrwa demograficzna? Przeradza się w przepaść [WYKRES DNIA]
-
COVID-19. Szczepienia w Wielkiej Brytanii. Wirusolożka z Oxfordu: Ogromne efekty
-
Rząd szuka pieniędzy? Przeniesie pieniądze Polaków z OFE i pobierze prowizję. "Perspektywa tygodnia"
-
Ulga na dziecko może być mniejsza o kilkaset złotych. Sprawdź, jak tego uniknąć
-
Niemcy. Zaskakujący efekt pandemii koronawirusa. Boom na akcje. "Sensacyjny rozwój"
- Sprzedają po kawałku Puszczę Amazońską. Działki są nielegalnie wystawiane na Facebooku
- Deweloper "warszawskiego Hongkongu" odpowiada na krytykę
- 1270 km2 lodu oderwało się od lodowca szelfowego. Pierwsze pęknięcia pojawiały się już dekadę temu
- Niemcy. Sklepy chcą spalić pół miliona ubrań i butów. Wychodzi taniej, niż oddać je biednym
- Niemcy. Dramatyczna sytuacja hotelarzy. "Zastanawiam się, dlaczego wstaję z łóżka"