Orlen podbija rynek w Niemczech. "Otworzyliśmy pierwszą stację paliw w Bawarii!"

Polski koncern PKN Orlen coraz mocniej jest obecny na niemieckim rynku. Spółka z grupy, Orlen Deutschland, jest już obecna we wszystkich landach Niemiec.

Orlen działa na rynku niemieckim od 2003 roku. Od teraz już we wszystkich niemieckich landach. Poinformował o tym prezes polskiej spółki.

Orlen umacnia się w Niemczech

"Otworzyliśmy pierwszą stację paliw w Bawarii! Oznacza to, że jesteśmy już obecni we wszystkich niemieckich landach. Za naszą zachodnią granicą posiadamy blisko 600 obiektów, co plasuje nas jako 7. sieć stacji paliw" - napisał Daniel Obajtek na Twitterze.

Nowa stacja ruszyła w Monachium - zapowiadał to kilka dni temu prezes Orlen Deutschland Waldemar Bogusch podczas Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem.

Dwa dni wcześniej, w trakcie Kongresu 590 w Rzeszowie prezes Orlen Deutschland Waldemar Bogusch zapowiadał, że w najbliższym czasie spółka uruchomi stację paliw w Monachium i będzie to pierwszy obiekt sieci zlokalizowany w Bawarii. Mówił wtedy, że spółka-córka polskiego koncernu chce rozwijać się na południu Niemiec.

>>>Zobacz też: PPK to obiecywanie złotych gór?

Marka Orlen wejdzie na zagraniczne stacje

Jej udział w niemieckim detalicznym rynku paliwowym wynosił 6,5 proc. na koniec drugiego kwartału. Łącznie ma tam 584 stacje (według danych na koniec czerwca), działających pod marką STAR. Ta nazwa ma się zmienić. Na tym samym kongresie prezes Obajtek poinformował, że w ciągu trzech lat firma ma zamiar zmienić marki swoich zagranicznych stacji - poza STAR jest to m.in. sieć Benzina w Czechach (na razie jest jedna, niedługo ma dojść kolejnych siedem). Marka Orlen będzie stopniowo wprowadzana.

Według danych z końca czerwca br. Orlen ma 584 stacje w Niemczech działające pod marką Star, 413 stacji w Czechach i jedną na Słowacji pod marką Benzina (stację na Słowacji uruchomił na początku br., we wrześniu zapowiedziano otwarcie kolejnych siedmiu), a do tego 25 na Litwie. W pierwszym etapie zmiany loga zostanie przeprowadzony cobranding, czyli uzupełnienie oznakowania stacji o Grupę Orlen. Rebranding będzie kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.

"Najważniejsze jest dostosowanie tych stacji do wysokiego standardu, a to robimy niezależnie od rebrandingu i tak ponosząc znaczne nakłady" - mówił Obajtek dziennikarzom w kuluarach Kongresu 590.

>>>Czytaj też: Orlen rozpycha się na rynku czeskim i słowackim. "Minimum 100 stacji paliw na Słowacji"

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Ma prawie 2800 stacji paliw w pięciu europejskich krajach. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Więcej o:
Komentarze (70)
Orlen podbija rynek w Niemczech. "Otworzyliśmy pierwszą stację paliw w Bawarii!"
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 13 razy 7

  Potęga! BP, Shell, Aral już zwijają interesa w Niemczech: Orlen nadchodzi!
  Ah, czemu Orlen nie podaje, jaki ma obecnie zysk na niemieckiej gałęzi?
  I dlaczego benzyna na Orlenie w Polsce jest porównywalnie droższa niż w Niemczech w sieci Star?
  Orlen ma tam cenę dumpingową?
  Polski podatnik i kierowca będzie finansował "ekspansję" PiS-u i Orlenu na Niemcy. My im jeszcze, Niemiaszkom, pokażemy! To nic, ze wszyscy do tego dołożymy, ale nie będzie Niemiec pluł nam benzyną w twarz.

 • bosman64

  Oceniono 19 razy 5

  Wiele lat temu zaczynali w Niemczech jako Orlen. Bez większych sukcesów. Wtedy pojawiła się marka Star nikomu nie kojarzącą się z Polską i jakoś się utrzymali przez wiele lat. Ale teraz musi być po Obajtkowemu jak w Pcimiu to i w Niemczech - NARODOWO!

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 6 razy 4

  Bardzo dobrze. Niemcy odchodza od benzyny i stawiaja na baterie. Bardzo dobry ruch orlenu, na pewno na tym straca.

 • wesslingharald

  Oceniono 6 razy 4

  Stacje Orlen na autostradzie A2 - kawa latte to kubek ciepłego mleka z wodą + ziarenko kawy. Będziecie tak samo dziadować u Niemców ? :(

 • kali23

  Oceniono 27 razy 3

  Bezczelne MANIPULOWANIE faktami na pograniczu ORDYNARNEGO kłamstwa.
  NIKT Orlenu w Niemczech nie zna. Obajtek wyrzucił w błotao 100 mln po to aby polski nieudacznik o nazwisku kubica mógł się zabawić naszym kosztem. Za logo " ORLEN"
  dolepione do złomu zwanego bolidem Williamsa. Ma to być dobrą reklamą Orlenu .
  " komuna wróć" . Chociaż mniej robiliście z ludzi idiotów.

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  @justas32
  Przebijam: powinny mieć zakaz eksportowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX