Polacy coraz częściej szukają nowej pracy. Co czwarty rozważa wyjazd z kraju

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodową agencję zatrudnienia Randstad, coraz więcej Polaków poszukuje nowej pracy. Aby znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie co czwarty obywatel naszego kraju rozważa wyjazd zagranicę.
Zobacz wideo

Najnowsza edycja projektu badawczego "Monitor rynku pracy" firmy Randstad wskazuje, że 22 proc. badanych w III kwartale zmieniła pracę w ciągu ostatniego półrocza. Dla odmiany, głównym powodem ich decyzji nie było wyższe wynagrodzenie, ale chęć rozwoju zawodowego. Jednocześnie wydłużył się średni czas potrzebny na znalezienie nowego zatrudnienia. Obecnie wynosi on 3 miesiące. Co ciekawe, aż 24 proc. spośród badanych rozważa wyjazd zagranicę w ciągu najbliższego roku i ci spośród badanych deklarują wysokość wynagrodzenia jako główną motywację do wyjazdu z Polski.

Młodzi są gotowi wyjechać do pracy zagranicę

Głównym powodem, dla którego zatrudnieni rozważają emigrację jest chęć otrzymania lepiej płatnej pracy, na lepszych warunkach. Na ten czynnik wskazało aż 63 proc. Powód ten zyskuje na znaczeniu wraz z wiekiem

- czytamy we wnioskach badania Randstad.

Powyższa sytuacja dotyczy najczęściej osób w wieku do 29. roku życia oraz branż: budowlanej, gastronomicznej, czy hotelarskiej. Najczęściej wymieniane przez respondentów kraje to: Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Do USA i popularnej dotychczas wśród Polaków Norwegii chciałoby wyjechać raptem po 6 proc. badanych. Wśród nich tylko 4 proc. zakłada wyjazd na stałe. Pod względem regionalnym prym w badaniu wiedzie wschodnia część Polski.

Rozłąka z rodziną hamulcem przed wyjazdem zagranicą

Dla 29 proc. badanych barierą jest nieznajomość języka obcego. Badani, którzy nie zdecydowaliby się na zagraniczny wyjazd zarobkowy jako główny powód ich decyzji podają rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi. Deklaruje to aż 51 proc. badanych.

Dbałość o ten czynnik [pielęgnowanie relacji z bliskimi - przyp. red.] może stać się więc jednym z elementów, które pozwolą polskim pracodawcom skuteczniej rekrutować kandydatów także spośród osób, które decydują się na wyjazdy za pracą za granicę

- podsumowuje Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska.

Rosnące koszty pracy przytłaczają polskich pracodawców

Obciążenia związane z kosztami zatrudnienia są jedną z największych bolączek polskich pracodawców, co najczęściej przekłada się na finalną wysokość wynagrodzenia pracownika. "Niska presja płac na południu Europy, utrzymywanie niskich stóp procentowych w strefie euro, umiarkowana inflacja w centrum i na północy przy dość wysokiej za Odrą powodują, że koszty pracy dzielą Unię na dwie prędkości" - komentują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Po przeanalizowaniu danych Eurostatu zauważyli, że średni wzrost kosztów pracy w całej Unii Europejskiej wzrósł w drugim kwartale 2019 r. o 2,9 proc. W Polsce - o 7,4 proc., co wyraźnie przekracza średnią unijną. Wyższe, bo ponad 10-procentowe wzrosty odnotowały Rumunia i Bułgaria.

Więcej o: