Polska odrzuca najnowszą propozycję w sprawie budżetu UE autorstwa Finlandii

Polska odrzuca najnowszą propozycję w sprawie unijnego budżetu po 2020 roku autorstwa Finlandii, która kieruje teraz pracami Wspólnoty. Powiedział o tym w Brukseli minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Według niego, nie uda się europejskim rządom porozumieć w tym roku w sprawie nowych wydatków Unii. Nadziei nie traci za to Komisja Europejska, która zaapelowała do krajów członkowskich o przyspieszenie negocjacji i zakończenie ich w tym roku.

Dotychczasowe negocjacje utknęły w miejscu z powodu rozbieżnych oczekiwań państw członkowskich. W środę unijne rządy ponaglał komisarz do spraw budżetu Guenther Oettinger. "Jeśli chcemy traktować sprawę poważnie, to czas na decyzję. Nie można akceptować dalszych opóźnień" - powiedział komisarz.

Czytaj więcej: Budżet Unii Europejskiej. Finlandia ma plan. Jeszcze większe zaciskanie pasa dla Polski?

>>> Składki ZUS po nowemu? "Na potrzeby wyborów wyciąga się bezpiecznik z przyszłych budżetów". Oglądaj Studio Biznes:

Zobacz wideo

Budżet Unii Europejskiej. Niewielkie szanse na dogadanie się

"Szanse na dogadanie są naprawdę niewielkie" - skomentował z kolei minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że do porozumienia na pewno nie przybliża najnowsza propozycja budżetu przygotowana przez Finlandię, która jest jeszcze skromniejsza niż projekt budżetu Komisji z maja ubiegłego roku, a już wtedy dla Polski przewidywano cięcia w wysokości około 20 miliardów euro w porównaniu z obecnym budżetem.

"Widać wyraźnie, że kraje północy Europy, ale też kraje Beneluksu, stoją na stanowisku znaczącego ograniczenia wydatków w budżecie europejskim" - powiedział minister. Podkreślił, że Polsce nie podoba się finansowanie nowych priorytetów Unii Europejskiej kosztem polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. 

Wszyscy czekają na Niemcy

Wielu dyplomatów i urzędników coraz częściej przyznaje, że porozumienie w sprawie unijnego budżetu po 2020 roku będzie możliwe dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, kiedy Niemcy przejmą przewodnictwo we Wspólnocie. Panuje przekonanie, że dopiero one będą mogły doprowadzić do kompromisu.

Więcej o:
Komentarze (84)
Polska odrzuca najnowszą propozycję w sprawie budżetu UE autorstwa Finlandii
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 92 razy 78

  Czy to znaczy, że PiS chce brać te brudne, europejskie pieniądze? A gdzie honor?

 • jael53

  Oceniono 68 razy 54

  Niesamowite - tyle gadania o "honorze", tyle snów o potędze, a gdy przyjdzie do konkretów, to łapa wyciągnięta po więcej; i pretensje, że więcej nie ma.

 • borek-skorek

  Oceniono 44 razy 40

  Europejski Fundusz Społeczny ma na celu aktywizację pracowników a nie dofinansowanie służby zdrowia jakby chciał PiS, do tego służą indywidualne budżety państw Unii. Pis chce aby inne kraje pokrywały koszty naszej służby zdrowia aby starczyło więcej na rozdawnictwo.

 • threemen

  Oceniono 42 razy 30

  Przestraszą się PiSu jak nic. Zwłaszcza jednej kobiety z broszką, co wygrywa 27 do 1.

 • zd46

  Oceniono 34 razy 26

  Panie Kwieciński, dalej uprawiajmy szerzenie konfliktów a dadzą nam kwiatek na drogę

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 42 razy 26

  Pisiemu katopolactwu trzeba po prostu odciac ryj od unijnego zloba - to wtedy beda mogli realizowac polityke rozdawnicta dla pisiego suwerena - pio ch.j im smierdzace piniadze z EU?

 • srv14

  Oceniono 33 razy 25

  Niech się zaczną przyzwyczajac ,że nie będzie tyle co 5 lat temu i będzie duzo mniej ale za to nasz budżet jest "super" i to tak ,że sami nie wiedzą jak udało im się aż tak zażartować . "Suweren" do 13 X to łyknie a póżniej będzie korekta budżetu krajowego z winy tego cholernego Tuska i jeszcze tych przeklętych przedsiębiorców , którzy nie wpłacają do kasy tyle co mieli wpłacac w/g wyliczeń Banasia

 • def11

  Oceniono 30 razy 22

  20 mld mnie niż w poprzednim budżecie ?! Kolejne sromotne zwycięstwo PiS-u, to akurat będzie epokowe !

 • zd46

  Oceniono 28 razy 20

  My mamy stałe zdanie, "nie bo nie" a w czasie wojny byliśmy najbardziej poszkodowani. Dlaczego UE nie chce przed nami klękać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX