Zakaz handlu w niedziele. PiS zapowiada zmiany w przepisie w 2020 r. "Są pewne drobiazgi"

Zakaz handlu w niedziele to temat wciąż żywy w naszym kraju. Rozmowy na temat ewentualnych zmian powrócą zaraz po wyborach parlamentarnych. Jak donosi "Rzeczpospolita", poseł PiS Janusz Śniadek zapowiada, że zmian w ustawie można się spodziewać, ale nie wcześniej niż po marcu 2020 r.
Zobacz wideo

Poseł Śniadek w rozmowie z "Rzeczpospolitą" odniósł się do ustawy dotyczącej całkowitego zakazu handlu w niedzielę. Zaostrzenie dotychczasowego przepisu ma zacząć obowiązywać wraz z nowym rokiem. Poseł Śniadek zasugerował, że być może potrzebny byłby dwuletni okres przejściowy, aby Polacy mieli możliwość przyzwyczaić się do nowych zasad. Jednocześnie zapowiedział, że nowelizacji ustawy można spodziewać się dopiero po marcu 2020 r.

W tej ustawie są pewne drobiazgi, które chcieliśmy poprawić. To nadużywanie stwierdzenia "placówka pocztowa" i przerabianie na nie pewnych sklepów - co pozwoliło handlować w niedzielę. Ostatecznie jednak zrezygnowaliśmy z tej nowelizacji. Podsumowanie i pewne korekty nastąpią dopiero po zakończeniu dwuletniego okresu działania ustawy, czyli po marcu 2020 r.

- powiedział poseł Janusz Śniadek, cytowany przez dziennik.

Zakaz handlu w niedziele dzieli opinię publiczną

Zdania Polaków na temat wprowadzonego w życie w marcu 2018 r. zakazu handlu w niedziele są dość podzielone. Jak wynika z sondażu Instytutu Pollster z września 2019 r., wykonanego na zlecenie "Super Expressu", 33 proc. osób jest zdania, że sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele, 13 proc. uważa z kolei, że sklepy powinny być otwarte w jedną niedzielę w miesiącu. 24 proc. jest zdania, że sklepy powinny być czynne dwie niedziele w miesiącu. Raptem 1/4 ankietowanych jest zadowolona z wprowadzenia niemal całkowitego zakazu handlu.

Więcej o: