Ile zarobi Wojciechowski jako komisarz UE? 100 tys. zł na miesiąc to dopiero początek

Janusz Wojciechowski po drugim przesłuchaniu został we wtorek zaakceptowany przez komisję rolną w Parlamencie Europejskim na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa. Posada komisarza należy do jednej z najbardziej intratnych finansowo w Unii. Tylko podstawowa pensja wynosi ok. 22,7 tys. euro miesięcznie, czyli ok. 100 tys. zł.
Zobacz wideo

Janusz Wojciechowski potrzebował dwóch przesłuchań, aby zdobyć akceptację komisji rolnej Parlamentu Europejskiego, ale najważniejsze, że w końcu polski kandydat dostał zielone światło i obejmie tekę unijnego komisarza ds. rolnictwa. Zaplanowane na 23 października głosowanie nad całym składem Komisji Europejskiej podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego powinno być już tylko formalnością.

Janusz Wojciechowski otrzyma około 100 tys. zł pensji podstawowej

Stanowisko komisarza ds. rolnictwa to dla Wojciechowskiego - tak jak oczywiście dla pozostałych komisarzy - to nie tylko zawodowa nobilitacja, ale także spory awans finansowy. Obecnie sama podstawowa pensja komisarza UE to ponad 22,7 tys. euro brutto. Łatwo policzyć, że przy dzisiejszym kursie euro do złotego, mówimy o kwocie rzędu ok. 100 tys. zł. Dla porównania, pensja europosła - Wojciechowski zasiadał w Parlamencie Europejskim od 2004 r. - jest ponad trzykrotnie niższa.

Komisarz unijny dostaje także kilka dodatków, np. na zagospodarowanie - w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia podstawowego, czyli ok. 45 tys. euro. Do tego dochodzi zwrot kosztów podróży dla komisarza i jego rodziny czy zwrot kosztów przeprowadzki. Kolejne blisko 3,5 tys. euro miesięcznie (konkretnie - 15 proc. wynagrodzenia zasadniczego) wynosi tzw. dodatek zagraniczny. Do tego komisarz ma także prawo do dodatku reprezentacyjnego (blisko 608 euro miesięcznie) oraz dodatków rodzinnych, zwykle w wysokości przynajmniej kilkuset euro miesięcznie - w zależności np. od stanu cywilnego, wieku dzieci itd.

Świadczenie przejściowe i emerytura

Profity z teki komisarza unijnego nie ustają po zakończeniu sprawowania funkcji (o czym przekonują albo przekonają się inni komisarze z Polski, np. Janusz Lewandowski czy Elżbieta Bieńkowska). Po pierwsze, taka osoba ma prawo do tzw. świadczenia przejściowego, które może być pobierane nawet przez dwa lata. Jego wysokość zależy m.in. od czasu sprawowania funkcji. Jeśli Wojciechowski będzie ją sprawować przez pełne pięć lat, świadczenie będzie wynosiło połowę wynagrodzenia zasadniczego, czyli na pewno ponad 11 tys. euro miesięcznie. Zasady dotyczące świadczenia przejściowego są jednak trochę bardziej skomplikowane - jego wysokość zależy także np. od przyszłego wynagrodzenia w innej pracy. 

Byłemu komisarzowi UE należy się także emerytura. Przy pięcioletniej pracy na tym stanowisku, mowa jest o 19 proc. ostatniego wynagrodzenia podstawowego. Dziś byłoby to ok. 4,3 tys. euro, ale zapewne komisarzy będą czekały w tej kadencji kolejne podwyżki, które będą miały wpływ także na inne dodatki oraz wysokość przyszłej emerytury.

Więcej o: