Mateusz Morawiecki obiecał, że ceny prądu nie wzrosną. Nie wyszło. Niektórzy zapłacą o 100 tys. więcej

Przedsiębiorcy zaliczani do średnich alarmują, że ustawa zamrażająca ceny prądu nie zawsze jest skuteczna. Są bowiem firmy w Polsce, które za prąd będą musiały płacić o kilkadziesiąt procent więcej.

Ceny prądu miały w tym roku nie wzrosnąć. Taką obietnicę niemal rok temu złożył premier Mateusz Morawiecki przy okazji uchwalania tzw. ustawy zamrażającej. Mechanizm opracowany przez resort energii zakłada, że firmy sprzedające prąd firmom nie podniosą opłat, a różnicę wynikającą ze znacznie wyższych kosztów zakupu energii na giełdach pokryje państwo.

Ceny prądu przerażają przedsiębiorców. "Podwyżka w drugim półroczu wyniesie 54 proc"

Po miesiącach oczekiwania rząd ustalił procedurę, wedle której firmy mogą uchronić się przed podwyżkami w drugim półroczu. Musiały one złożyć odpowiednie wnioski do swoich dostawców energii. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" ustawa zamrażająca ceny prądu nie działa jednak w przypadku firm zaliczanych do średnich. Gazeta przedstawia wyliczenia firmy z Gniezna, dla której opłata za energię elektryczną w drugim półroczu wzrośnie o 54 proc. Koszty związane z energią energetyczną za cały rok będą wyższe o 100 tys. zł. - a ceny prądu miały przecież nie wzrosnąć.

"Cena, jaką wynegocjowaliśmy po uwzględnieniu obniżki akcyzy na podstawie ustawy prądowej, to 335 zł/MWh. 30 czerwca 2018 r. [...] cena ta wynosiła 217 zł/MWh. Wzrosła o 118 zł/MWh. Rekompensata w drugim półroczu wyniesie 15 zł/MWh"

- wyjaśniają przedstawiciele spółki Akwa.Przekonują też, że "obietnice premiera o tym, że w 2019 r. nie będzie podwyżek cen prądu w przypadku firm klasyfikowanych jako średnie okazały się fikcją."

Od stycznia cena prądu może wzrosnąć o około 30-50 proc.

Bartłomiej Derski, ekspert z serwisu Wysokienapiecie.pl, w rozmowie z Next Gazeta.pl ostrzega, że ceny prądu mogą znacząco podskoczyć w przyszłym roku. Rachunki za energię dla gospodarstw domowych mogą być wyższe o 15 proc. 

Na początku września prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy dla gospodarstw domowych, stwierdził, że kolejna ingerencja rządu w ceny prądu może mieć złe konsekwencje dla rynku. Nie ma co więc liczyć na ponowne "zamrożenie" cen.

Czytaj też: Minister energii: "Niechcący przedobrzyłem - ceny prądu spadły w tym roku aż o 6 procent"

Analitycy rynku nie mają wątpliwości, że jednym z głównych powodów wzrostu cen prądu są rosnące opłaty za emisję dwutlenku węgla. Przykładowo w kwietniu na Europejskiej Giełdzie Energii (EEX) za tonę gazu trzeba płacić rekordową kwotę 27 euro. W styczniu stawka wahała się wokół 22 euro, a półtora roku temu wynosiła ok. 8 euro. Obecnie współczynnik wynosi ok. 23 euro.

Więcej o:
Komentarze (59)
Mateusz Morawiecki obiecał, że ceny prądu nie wzrosną. Nie wyszło. Niektórzy zapłacą o 100 tys. więcej
Zaloguj się
 • srv14

  Oceniono 18 razy 18

  Wszyscy to się zdziwią dopiero jak przyjda rachunki za energię ale to chwilę po 13 X 2019

 • tempa-dzida2

  Oceniono 20 razy 18

  Dajcie spokój.
  "Mateusz Morawiecki obiecał, że ceny prądu nie wzrosną".
  WZROSNĄ I TO BARDZO !!!!!!!! PRAW RYNKU NIE DA SIĘ ZATRZYMAĆ !!!!!!!!

 • niktwazny126

  Oceniono 16 razy 16

  Patrzę na stronę główną i nie dowierzam. Dzisiaj 10! I ani słowa o kolejnej miesięcznicy, o zdradzonych o świcie, o prezydencie tysiąclecia, o bliźniaku- żałobniku, szukającym przyczyn "zamachu", o sprowadzaniu wraku też nic. A to przecież przed poprzednimi wyborami było priorytetem. Cóż się stało, czyżby zapracowany prezes zapomniał, że miał bliźniaka?

 • zd46

  Oceniono 17 razy 15

  Kochani, PiS zastosował prosty przelicznik
  Wydumany przez Jarka PiSagorasa,
  40% poparcia słupki,
  Zlikwidujemy 30% ZUS,
  A 40% podniesiemy,
  Po wyborach,
  W „podzięce”,
  Za słupki,
  Ceny prądu,
  Dla was
  "polskie głupki"
  zd46 23-09-2019

 • darek655

  Oceniono 14 razy 12

  Kto wierzy kłamcy?

 • Jacek Andrzejczyk

  Oceniono 14 razy 12

  Ten pajac jeszcze nigdy prawdy nie powiedział to norma w pi...grodzie.

 • frogman

  Oceniono 11 razy 11

  oglądaj dalej partyjny dziennik telewizyjny i czekaj na podwyżkę prądu po wyborach o 100 procent-przecież masz 500plus to ci wystarczy

 • the-only.charybdis

  Oceniono 10 razy 10

  Taktyka PiS jest prosta jak konstrukcja cepa.
  Przed wyborami żadnych podwyżek cen dla suwerena, nawet im podatek PiT obniżamy, niech się cieszą.
  Na podwyżki - i to duże - przyjdzie czas po wyborach, jak już te cepy nas wybiorą.

 • andrzej.wald

  Oceniono 10 razy 10

  Chodzi o to by drastycznych podwyżek cen prądu nie było dla gospodarstw domowych czyli Kowalskich i Nowaków idących na wybory. Firmy to raczej nie jest elektorat PiS, więc nimi rząd się nie przejmuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX