Włochy. Domy na Sycylii za 1 euro to chwyt marketingowy. Ile rzeczywiście kosztują?

Włochy i Sycylia to dla wielu osób raj na ziemi. Nic więc dziwnego, że informacje o domach za 1 euro w sycylijskich gminach spotkały się z wielkim zainteresowaniem. Okazuje się, że oferty są często chwytem marketingowym, a koszty kupna będą znacznie wyższe.
Zobacz wideo

Włosi od pewnego czasu zmagają się z wyludnianiem miasteczek. Rozwiązaniem tego problemu miało być wprowadzenie oferty kupna domów za 1 euro. W marcu na wprowadzenie ich zdecydowało się 15 miejscowości w rożnych regionach Italii. Największą popularnością cieszyły się propozycje z sycylijskich gmin Sambuca oraz Mussomeli. Jak możemy dowiedzieć się z rozmowy dla Podroze.onet.pl z Magdaleną Ciukszą, która pomaga w transakcjach nabycia domów we Włoszech, domy w cenie 1 euro to poniekąd chwyt marketingowy ze strony burmistrzów miasteczek.

Sycylia. Domy za 1 euro w rzeczywistości kosztują dziesiątki tysięcy euro

Realny koszt kupna domu jest znacznie większy z dwóch powodów. Po pierwsze, są one dostępne jedynie pod warunkiem wyłożenia pieniędzy na ich remont. Stan wielu domów jest bardzo zły, a eksperci wyliczają, że odnowy mogą wynosić nawet 30 tys. euro. Bardzo często jest to utrudnione z powodu spraw związanych z konserwacją zabytków. 

Co więcej, zachęcające hasło "domy za jeden euro" w istocie jest nieprawdziwe. W większości przypadków od tej kwoty zaczyna się ich cena. Później zainteresowane osoby będą musiały wziąć udział w przetargu i podać kwotę właścicielowi nieruchomości. W rzeczywistości oscyluje ona w granicach 25 tys. euro. Ile więc musimy zapłacić, by sprawić sobie dom we Włoszech?

Dowiedz się więcej: Domy na Sycylii za 1 euro. Ta oferta musiała wywołać ogromne zainteresowanie

- Oczywiście, skoro maksymalna cena za dom w takim przetargu wynosiła 25 tys. euro, czyli ponad 100 tys. złotych, to nawet po doliczeniu kosztów remontu, mówimy o wartości małego mieszkania w polskim mieście. Abstrahując od tych ofert w Sambuce, na południu Włoch w ogóle można kupić dom niedaleko plaży za nieco ponad 50 tys. euro. Często odpowiadamy naszym klientom, że jeśli mają w planach zakup domu, i mówiąc kwotami, mają ok. 300 tys. złotych, to spokojnie można znaleźć naprawdę wartą uwagi nieruchomość - tłumaczy Magdalena Ciuksza.