Olga Tokarczuk laureatką Nobla. "Przez długie miesiące nie zejdzie z pierwszych miejsc sprzedaży"

Po tym, jak Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla, nasuwają się pytania o wyniki sprzedaży książek autorki. Czy mają szansę wzrosnąć? Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora, wyjaśnił w rozmowie z Next Gazeta.pl, że Nobel nie oznacza automatycznej przepustki do większej sprzedaży. W przypadku Tokarczuk jest jednak inaczej. Dlaczego?

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" - czytamy w uzasadnieniu. 

My postanowiliśmy sprawdzić, czy ten historyczny sukces ma też wymiar ekonomiczny. Czy książki noblistów sprzedają się lepiej? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista.

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla. "Szczyty sprzedaży"

O tym, czy przyznanie nagrody może przełożyć się na kwestie finansowe, czyli wzrost sprzedaży w rozmowie z Next Gazeta.pl opowiedział Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora.

Nagroda Nobla sprawi, że książki Olgi Tokarczuk zapewne przez długie miesiące nie zejdą z pierwszych miejsc rankingów sprzedaży. Trzeba jednak przypomnieć, że jej książki, poczynając od "Ksiąg Jakubowych", już są fenomenami wydawniczymi. Podwójna nagroda Nike za każdym razem przekładała się w jej wypadku na wzrost sprzedaży.

- stwierdził.

Paweł Goźliński wyjaśnił też, co otrzymanie jednej z najważniejszych nagród oznacza dla całej polskiej literatury.

Mam nadzieję, że ten Nobel sprawi, że polska literatura będzie bardziej obecna na świecie. Może zaczną się też dobre lata dla polskiej powieści, czego sobie i państwu życzę.

- dodał.

Nagroda Nobla to nie zawsze wzrost sprzedaży. W przypadku Tokarczuk nie ma wątpliwości

Paweł Goźliński wyjaśnił też, że nagroda Nobla nie przekłada się w sposób automatyczny na wzrost sprzedaży w przypadku każdego pisarza. Ważna jest jego pozycja, to, czy już jest rozpoznawalny. "W wypadku Tokarczuk to jest powieściowy absolutny top, jeżeli chodzi o polską literaturę" - stwierdził przedstawiciel Wydawnictwa Agora w rozmowie z Next Gazeta.pl

C,i którzy sięgają po książki Olgi Tokarczuk, nie są zawiedzeni. Chcą czytać więcej. A że autorka ma na swoim koncie kilkanaście tytułów, można liczyć na to, że cały katalog jej twórczości z nową siłą wejdzie na półki polskich księgarń

- powiedział Goźliński. Wyjaśnił, że już poprzednie nagrody przełożyły się na wzrost sprzedaży książek Olgi Tokarczuk. "Zeszłoroczna International Booker Prize za "Biegunów" z roku 2007 sprawiła, że książka wróciła na półki i stała się bestsellerem. 

Czytaj też: Nobel dla Olgi Tokarczuk. Empik: 'Konieczne będą dodruki, czytelnicy być może będą musieli poczekać z zakupami'

Olga Tokarczuk oprócz "Biegunów" i "Ksiąg Jakubowych" ma na swoim koncie dzieła takie jak "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny" i zbiór esejów "Moment niedźwiedzia".

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (24)
Olga Tokarczuk laureatką Nobla. "Przez długie miesiące nie zejdzie z pierwszych miejsc sprzedaży"
Zaloguj się
 • 44peergynt

  Oceniono 8 razy 6

  Wyroiło się obrzydliwe i zawistne robactwo wolsko-pisowskie.

 • 33qq

  Oceniono 8 razy 6

  Tu mówi pan minister Gliński, jestem prefesorem. Powiedzcie tej całej akademii, że w tym roku waszego oskara ma dostać Jarosław Maria Rymkiewicz. Bo jego czytałem.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 6 razy 4

  Strona Wydawnictwa Literackiego po ogłoszeniu nagrody padła! Wszyscy chcą kupić książki Tokarczuk.

 • parsom

  Oceniono 8 razy 2

  Tokarczuk na rynku była cały czas, ale plusem tegorocznej nagrody jest to, że pewnie nadrukują Petera Handkego. I za jakieś dwa lata będę mógł go kupić za połowę ceny. Bo tyle warte są czytelnicze zrywy tego narodu. Jak zresztą wszystkie inne zrywy.

 • cezar85

  Oceniono 7 razy -1

  Zamiast się cieszyć, od razu o kasie

  ja pie...

 • wqcyzx

  Oceniono 5 razy -3

  Polska swołocz poleci za każdym kto ją solidnie po pysku wytrzaska. Mentalność wsiuka.

 • skp110

  Oceniono 19 razy -11

  Znajomy czytał jej książkę i mówi że gnioty pisze, ale nie będę tego czytać z tego powodu że dostała nobla zaufam znajomemu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX