Nobel dla Olgi Tokarczuk uczczony przez Wrocław. Darmowa komunikacja miejsca dla czytelników książek

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Jej sukces w niebanalny sposób zdecydował się uczcić Wrocław, z którym autorka jest związana. Za okazaniem jej książki można podróżować komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia - informuje MPK.
Zobacz wideo

Choć Olga Tokarczuk wychowała się w Klenicy w woj. lubuskim, od lat jest silnie związana ze stolicą Dolnego Śląska. To tam zainicjowała działalność Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku odebrała także tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Pisarka sama się określa mianem "wrocławianki z wyboru". MPK zdecydował się uczcić zdobycie przez nią Literackiej Nagrody Nobla w interesujący sposób.

Wrocław z darmową komunikacją dla czytelników książek Tokarczuk

- Jesteśmy ogromnie dumni z wyróżnienia mieszkanki naszego pięknego Wrocławia. Ogarnia nas wielka radość. Z tej okazji, aby wspólnie uczcić sukces pani Olgi, decyzją prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka każdy, kto będzie miał przy sobie książkę jej autorstwa, podróżuje komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia - poinformował MPK w poście. 

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Co to oznacza dla pisarki? 

Nagroda jest ogromną szansą dla pisarki na zyskanie popularności na całym świecie. Akademia Szwedzka uhonorowała ją za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" - jak możemy przeczytać w uzasadnieniu. Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia w Sztokholmie

Poza prestiżem i docenieniem lat pracy, Tokarczuk otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. 3,58 mln zł, a także 175-gramowy medal wykonany z 18-karatowego złota i pokryty warstwą 24-karatowego kruszcu. 

Sukces pisarki już się przełożył na rynek literacki w Polsce. Sieć Empik zapowiedziała, że konieczne będą dodruki jej książek, bo większość pozycji oznaczona jest hasłem: "produkt niedostępny". Boom sprzedażowy zanotowało również Allegro. Od pierwszej minuty po ogłoszeniu decyzji Akademii Szwedzkiej serwis zanotował po kilka tysięcy wyszukań książek Olgi Tokarczuk na minutę.

Więcej o: