Mazury. Marzenia o domu tylko dla nielicznych? Coraz wyższe ceny gruntów

Mazury to dla wielu Polaków wymarzone miejsce do życia. Zakup działki pod budowę domu w tym malowniczym regionie Polski powoli staje się jednak coraz trudniejszy. W ostatnich latach ceny gruntów wzrosły nawet o 60 proc.
Zobacz wideo

Z raportu spółki Cenatorium opublikowanego przez "Rzeczpospolitą" wynika, że działki na Mazurach są drogie, a w najbliższych latach ich ceny dalej będą jeszcze rosnąć. Sześć lat temu za mkw płaciliśmy ok 72 zł, natomiast w 2018 r. był to wydatek rzędu 116 zł za mkw. To wzrost aż o 60 proc.

Mazury. Ile musimy zapłacić, by zbudować sobie dom w tym regionie Polski?

Warto zaznaczyć, że analitycy brali pod uwagę grunty znajdujące się w najbardziej atrakcyjnych miejscach na Mazurach, czyli na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz w pobliżu większych miast, takich jak: Olsztyn, Ostróda, Mrągowo czy Szczytno.

Eksperci przewidują, że w br. roku cena za mkw będzie taka sama jak 12 miesięcy wcześniej, bądź nieznacznie wyższa. Z raportu wynika też, że najwyższy skok cen zanotowaliśmy miedzy 2016 a 2017 r., gdy średnia cena transakcyjna gruntu na Mazurach zwiększyła się o prawie 15 zł za metr. Z czego to wynika?

Kluczowa jest w tym przypadku podaż. Transakcji w najbardziej atrakcyjnych miejscach regionu jest ok. 80. rocznie, a przecież należy pamiętać, że nie na każdym gruncie można budować domy oraz, że tylko niektóre z nich posiadają linię brzegową jezior. 

Mazury z coraz droższymi działkami. Najwięcej zapłacimy w Olsztynie 

116 zł za mkw to kwota uśredniona, ale w poszczególnych przypadkach cena może być dużo wyższa. - Nad jeziorem w Olsztynie działka o powierzchni nieco ponad 2 tys. mkw. kosztowała aż 370 zł za metr. Za 1115-metrową parcelę pod zabudowę jednorodzinną nad jeziorem Bartąg nowy właściciel zapłacił 239 zł za metr. Całkowita cena transakcyjna to 266,5 tys. zł. Także w Mikołajkach nietrudno znaleźć transakcje z cenami przekraczającymi 200 zł za metr – tłumaczy dla "Rzeczpospolitej" Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium. 

Czytaj także: Włochy. Domy na Sycylii za 1 euro to chwyt marketingowy. Ile rzeczywiście kosztują?

Należy również pamiętać, że mówimy cały czas o terenach wyjątkowo atrakcyjnych, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie jezior. Osoby, którym zależy na jakimkolwiek gruncie na terenie Mazur mogą go znaleźć w znacznie niższych cenach. 

Więcej o: