Niedziela handlowa. Czy w niedzielę 13 października sklepy będą otwarte?

Czy w niedzielę 13 października sklepy będą otwarte? Ustawa o zakazie handlu w niedzielę działa od marca 2018. W tym roku tylko jedna niedziela w miesiącu jest handlowa. Sprawdzamy, kiedy w tym roku są niedziele handlowe.
Zobacz wideo

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziela i święta oraz niektóre dni, w 2019 roku sklepy otwarte są tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. 13 października w niedzielę nie zrobimy więc zakupów w dużych sieciach i supermarketach. Ustawa jednak dopuszcza, by niektóre sklepy były otwarte. Wyjątkami w niedziele niehandlowe są sklepy, w których pracuje właściciel, a więc większość sklepów osiedlowych i warzywniaków. W niedziele niehandlowe otwarte mogą być także sklepy franczyzowe, które są placówkami pocztowymi (jak np. znaczna część sklepów Żabka). Ponadto otwarte są także sklepy na stacjach benzynowych oraz dworcach kolejowych. Zakazowi handlu w niedzielę nie podlegają kawiarnie, restauracje czy lodziarnie.  


W związku z zakazem handlu w niedzielę wiele firm pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą robić zakupy w te dni. W Poznaniu otworzono bezkasowy sklep, w którym nie ma pracowników. Zakupy robimy za pomocą specjalnej aplikacji. Kolejne placówki powstaną m.in. Warszawie

13 października jest niedziela niehandlowa. Jak będą wyglądały niedziele handlowe w 2020 roku?

Najbliższa handlowa niedziela przypada na 27 października. Oprócz tego, w tym roku w niedzielę zakupy zrobimy jeszcze czterokrotnie – 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia i 29 grudnia. W 2020 roku każda niedziela będzie niehandlowa, nie licząc pewnych wyjątków. 

Opinie na temat niedzieli handlowych są różne. W badaniach ponad połowa Polaków przyznaje, że nie jest to dla nich duże utrudnienie. Co trzeci ankietowany przyznaje, że robi zakupy w inny dzień tygodnia, a co czwarty odzwyczaił się w ogóle od niedzielnych zakupów. 

Więcej o: