Zakaz handlu w niedziele "na razie nie wpłynął na zwiększenie frekwencji w kościołach"

Z raportu opracowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że, przynajmniej na razie, zakaz handlu w niedziele nie wpłynął na frekwencję w kościołach. W kwestii tej regulacji Polacy są jednak wyjątkowo podzieleni.
Zobacz wideo

Zakaz handlu w niedziele, jeden z czołowych postulatów wyborczych zrealizowany przez PiS, "na razie nie wpłynął na zwiększenie frekwencji w polskich kościołach" - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego" przytaczanego przez Bankier.pl za Polską Agencją Prasową.

W dokumencie pt. "Czas wolny w życiu Polaków - a świętowanie niedzieli" czytamy, że potrzeba "jeszcze dwóch, trzech, czterech, pięciu lat, żeby tę tendencję zweryfikować".

Zakaz handlu w niedziele. Polacy podzieleni

Zdania Polaków na temat wprowadzonego w życie w marcu 2018 r. zakazu handlu w niedziele są dość podzielone. Jak wynika z sondażu Instytutu Pollster z września 2019 r., wykonanego na zlecenie "Super Expressu", 33 proc. osób jest zdania, że sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele, 13 proc. uważa z kolei, że sklepy powinny być otwarte w jedną niedzielę w miesiącu.

24 proc. jest zdania, że sklepy powinny być czynne dwie niedziele w miesiącu. Raptem 1/4 ankietowanych jest zadowolona z wprowadzenia niemal całkowitego zakazu handlu.

PiS zapowiada zmiany w związku z zakazem handlu

Poseł PiS Janusz Śniadek w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapowiedział, że w 2020 roku można oczekiwać zmian w ustawie regulującej zakaz handlu. Chodzi m.in. o doprecyzowanie kwestii związanych np. z placówkami pocztowymi, które dziś z zakazu są zwolnione.

Od 2020 r. zakaz handlu będzie niemal całkowity, bo będzie standardowo obowiązywał we wszystkie niedziele. Zakupy będzie można zrobić w siedem niedziel w ciągu roku. Będą to:

 • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy
 • ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

W 2019 r. handlowych jest łącznie 15 niedziel.

Więcej o:
Komentarze (60)
Zakaz handlu w niedziele "na razie nie wpłynął na zwiększenie frekwencji w kościołach"
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 24 razy 22

  Dlatego teraz katopedofile straszą gejami :-)

 • zsm-5

  Oceniono 16 razy 14

  Wyobraźcie sobie katolicy, że 30 % kieckowych lubi zabawiać się wyłącznie z tą samą płcią. I właśnie wpychają wam niedzielny opłatek. Pasuje ?....

 • xyz_xyz1

  Oceniono 14 razy 12

  Spokojnie. Po wyborach wprowadzi się kontrolę obecności i konsekwencja na nieobecność i kościoły będą pełne.

 • antykancelista73

  Oceniono 11 razy 11

  na szczęście tumanów którzy wierzą czarnym pasożytom jest coraz mniej bo albo wymierają albo zaczynają myśleć!!!! wasz koniec złodziejskie czarne pedofilskie pasożyty zbliża się wielkimi krokami!!!!

 • kms2x

  Oceniono 8 razy 8

  I nie wpłynie. O pełnych kościołach, nawet w Klechistanie, to już można zapomnieć i nic już nie wpłynie na zwiększenie frekwencji w kościołach. Chyba jakiś cud lub wojna.
  Tym razem nie jest to wynik bolszewickiego terroru, tylko kato-bolszewickiej głupoty, chamstwa, pazerności i ku...twa.

 • zdziwiony6

  Oceniono 10 razy 8

  Wygląda na to, że Polacy preferują w niedziele inne rozwrywki niż wizyta w kościele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX