Zakaz handlu w niedziele "na razie nie wpłynął na zwiększenie frekwencji w kościołach"

Z raportu opracowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że, przynajmniej na razie, zakaz handlu w niedziele nie wpłynął na frekwencję w kościołach. W kwestii tej regulacji Polacy są jednak wyjątkowo podzieleni.
Zobacz wideo

Zakaz handlu w niedziele, jeden z czołowych postulatów wyborczych zrealizowany przez PiS, "na razie nie wpłynął na zwiększenie frekwencji w polskich kościołach" - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego" przytaczanego przez Bankier.pl za Polską Agencją Prasową.

W dokumencie pt. "Czas wolny w życiu Polaków - a świętowanie niedzieli" czytamy, że potrzeba "jeszcze dwóch, trzech, czterech, pięciu lat, żeby tę tendencję zweryfikować".

Zakaz handlu w niedziele. Polacy podzieleni

Zdania Polaków na temat wprowadzonego w życie w marcu 2018 r. zakazu handlu w niedziele są dość podzielone. Jak wynika z sondażu Instytutu Pollster z września 2019 r., wykonanego na zlecenie "Super Expressu", 33 proc. osób jest zdania, że sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele, 13 proc. uważa z kolei, że sklepy powinny być otwarte w jedną niedzielę w miesiącu.

24 proc. jest zdania, że sklepy powinny być czynne dwie niedziele w miesiącu. Raptem 1/4 ankietowanych jest zadowolona z wprowadzenia niemal całkowitego zakazu handlu.

PiS zapowiada zmiany w związku z zakazem handlu

Poseł PiS Janusz Śniadek w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapowiedział, że w 2020 roku można oczekiwać zmian w ustawie regulującej zakaz handlu. Chodzi m.in. o doprecyzowanie kwestii związanych np. z placówkami pocztowymi, które dziś z zakazu są zwolnione.

Od 2020 r. zakaz handlu będzie niemal całkowity, bo będzie standardowo obowiązywał we wszystkie niedziele. Zakupy będzie można zrobić w siedem niedziel w ciągu roku. Będą to:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy
  • ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

W 2019 r. handlowych jest łącznie 15 niedziel.

Więcej o: