Praca. Coraz mniej ofert w przemyśle i handlu. To początek gorszej koniunktury?

"Praca szuka człowieka" - takie ogłoszenia będą pojawiać się w internecie coraz rzadziej. We wrześniu ofert było najmniej od dwóch lat. Największe spadki zanotowano w przemyśle i handlu.
Zobacz wideo

Jak wynika z raportu wykonanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) dla "Rzeczpospolitej" w III kwartale pojawiło niespełna 574 tys. ofert pracy w internecie, co jest wynikiem o 5 proc. gorszym aniżeli w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Gorsza koniunktura najbardziej dotknęła specjalistów w handlu oraz przemyśle. 

Praca. Mniej ofert dla handlowców oraz specjalistów w przemyśle 

We wrześniu pojawiło się 186 tys. ofert pracy, co było spadkiem o 10 proc względem poprzedniego roku. Liczba ta regularnie spada od listopada 2018 r, kiedy to na szukających pracę czekało aż 215 tys. propozycji.

Zegar rynku ofert pracy od kilku ostatnich miesięcy wskazuje na zakończenie okresu dobrej koniunktury

- tłumaczy w "Rzeczpospolitej" Robert Pater z Katedry Makroekonomii WSIiZ. 

Analizując dane z serwisu pracuj.pl spadki widoczne są w większości branży poza transportem, logistyką oraz budownictwem. Zastanawiająca może być sytuacja w handlu i sprzedaży oraz produkcji. W tych branżach liczba propozycji zmniejszyła się odpowiednio o 6 i 25 proc. Sytuacja w handlu, gdzie od lat pojawia się najwięcej ofert pracy (40 tys. propozycji we wrześniu), jest najprawdopodobniej wynikową wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Gorsza sytuacja w produkcji, a także w mniejszym stopniu w gastronomii i hotelarstwie może być natomiast spowodowana zwiększonymi kosztami zatrudnienia. Pracodawcy coraz ostrożniej decydują się na przyjmowanie nowych pracowników. 

Praca. Najlepsza sytuacja w budownictwie oraz IT 

Z danych wynika również, że po sporych wzrostach w poprzednich kwartałach, wreszcie ustabilizowała się sytuacja na rynku IT. W III kwartale br. w serwisie pracuj.pl specjaliści w tej branży otrzymali 20 tys. ofert pracy, co jest spadkiem zaledwie o 1 tys. Należy jednak pamiętać, że spora część osób znajduje zatrudnienie również z polecenia bądź będąc wyszukanym przez rekruterów. 

Czytaj także: Wybory 2019. Leszczyna: Polsce będą potrzebne korzystne zbiegi okoliczności, by gospodarka przetrwała

Budownictwo jest natomiast branżą, które od dłuższego czasu notuje regularne wzrosty pod względem liczby ofert pracy. W III kwartale 2019 r. szukający pracy otrzymali 7,1 tys. propozycji, co jest o 8 proc. wyższym wynikiem niż w ubiegłym roku. Nie powinno to jednak dziwić, zwłaszcza, gdy wiemy jak prężnie rozwija się rynek nieruchomości.

Dowiedz się więcej: Rynek nieruchomości. Ceny mieszkań rosną w całej UE, ale w Polsce dwa razy szybciej niż średnia unijna

Więcej o: