Zachodnie media o wyborach. "Polska skręca w stronę coraz bardziej nietolerancyjnej demokracji"

Robert Kędzierski
Wybory parlamentarne w Polsce przykuły uwagę mediów na całym świecie. Najważniejsze amerykańskie dzienniki, takie jak "Washington Post" czy "New York Times", piszą o rządach populistów i nacjonalistów, którzy utrzymali władzę dzięki programom socjalnym.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne w Polsce komentują media na całym świecie. Warto podkreślić, że pierwsze analizy opierają się na wynikach exit poll, w których PiS zdobył 43,6 proc. poparcia. Według częściowych wyników opublikowanych przez PKW nad ranem poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wynosi blisko 46 proc.

Światowe media komentują wyniki wyborów w Polsce

"Financial Times" wyjaśnia swoim czytelnikom, że PiS zamierza kontynuować już rozpoczęte zmiany.

Prawo i Sprawiedliwość podporządkowało sędziów politykom, a media publiczne zredukowało do roli klakiera budząc obawy wewnątrz kraju i w Brukseli.

- pisze dziennik

Polska będąca symbolem ekspansji UE na wschód skręca w stronę coraz bardziej nietolerancyjnej demokracji.

- podkreśla.

New York Times swoją relację z wyborów zaczyna od dość mocnego podsumowania tego, co wydarzyło się w niedzielę.

Polscy populiści zdołali utrzymać władzę po tym jak wyborcy odrzucili obawy o autorytaryzm i nagrodzili PiS za hojne programy społeczne.

- stwierdza gazeta.

Dziennikarze "NYT" twierdzą, że Prawo i Sprawiedliwość "utrzymało mandat, bo odwołało się do idei skrzywdzonego narodu, która zyskała poparcie na wsi  i w miastach na wschodzie Polski".

"Washington Post" swój materiał poświęcony Polsce zaczyna od wymownych słów mówiąc o Jarosławie Kaczyńskim jako i "liderze rządzących populistów". W kolejnych akapitach takich określeń jest więcej.

W ciągu czterech ostatnich lat Prawo i Sprawiedliwość było oskarżane o podeptanie konstytucji, ingerowanie w sądownictwo i ograniczanie mediów. Po 25 latach budowania demokracji po upadku komunizmu Polska pełznie w kierunku zwiększenia autorytaryzmu.

- pisze gazeta.

W dalszej części swojego komentarza podkreśla, że przeciwnicy PiS obawiają się, iż kolejne cztery lata rządów partii "mogą wyrządzić nieodwracalne szkody instytucjom kraju".

Euronews również nie opisuje rządzącej w Polsce partii w najlepszych słowach

Partia nacjonalistyczna połączyła ideologiczny konserwatyzm z postępem. Wprowadziła wypłatę zasiłków dla każdego urodzonego dziecka, podwoiła emerytury, a teraz obiecuje zrobić to samo z płacą minimalną.

- pisze porta.

Agencja przytacza także opinię prof. Aleksa Szczerbiaka z uniwersytetu w Sussex, który podkreśla, że wyniki wyborów "balansują na krawędzi". Wszystko zależy bowiem od ostatecznego rozstrzygnięcia, a znaczenie ma każde wahnięcie wynoszące 1 czy 2 proc.

Czytaj też: Wybory 2019. Na obietnicach PiS emeryci zyskaja nawet 10 tys. zł. Rząd wyda na 13-stki i 14-stki 100 mld zł

Wybory parlamentarne w Polsce - znamy cząstkowe wyniki

Zarówno według exit-poll jak i cząstkowych wyników PKW wybory parlamentarne w Polsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Po przeliczeniu głosów z 82,79 proc. obwodowych komisji wyborczych partia rządząca prowadzi z wynikiem wynoszącym 45,16 proc. głosów. KO ma ich 26,10 proc.

Do Sejmu najprawdopodobniej dostały się również przedstawiciele Lewicy, PSL i Kukiza oraz Konfederacji.

Więcej o: