Wybory parlamentarne 2019. Złoty i GPW spokojnie przyjęły wyniki głosowania

Wybory parlamentarne nie wywróciły poniedziałkowych notowań na GPW. Także kurs euro czy dolara amerykańskiego właściwie nie reaguje na wyniki głosowania.
Zobacz wideo

Notowania na GPW czy kurs złotego np. wobec euro czy dolara amerykańskiego nie zareagowały istotnie na sondażowe i częściowe wyniki wyborów parlamentarnych z jednego głównego powodu. Z punktu widzenia inwestorów właściwie niewiele się zmienia - wszystko wskazuje na to, że wciąż w Polsce samodzielnie będzie rządzić Prawo i Sprawiedliwość, jednocześnie nie posiadając istotnie większej liczby mandatów niż wcześniej (pozwalającej odrzucać weta prezydenta czy zmienić Konstytucję RP). 

Jeśli inwestorzy mieli zareagować jakoś np. na obietnice wyborcze PiS, to raczej robili to już przed wyborami. Kursy akcji czy walut to w dużej mierze emocje, a tych - w wymiarze czysto gospodarczym - wyniki wyborów nie przyniosły. Co innego, gdyby stało się coś zupełnie nieoczekiwanego - przykładowo (czysto teoretycznie), PiS brata się z częścią ugrupowań opozycyjnych w celu zmiany Konstytucji.

W poniedziałkowe powyborcze przedpołudnie złoty umacnia się wobec euro i dolara amerykańskiego o maksymalnie 0,5 gr. Indeksy WIG i WIG20 są na minusie ok. 0,3-0,4 proc., ale wpływ wyborów na tę drobną korektę raczej nie jest znaczący.

Kurs EUR/PLN

eurplneurpln źródło: investing.com

Kurs USD/PLN

usdplnusdpln źródło: investing.com

WIG

wigwig źródło: investing.com

WIG20

wig20wig20 źródło: investing.com

Więcej o: