Nobel w dziedzinie ekonomii. Troje naukowców otrzymało nagrodę za walkę z ubóstwem

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii trafiła do trojga laureatów. Podzielą ją Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kreme. W uzasadnieniu Królewska Szwedzka Akademia Nauk podała, że wyróżnia zwycięzców za "eksperymentalne podejście do łagodzenia problemu globalnego ubóstwa"
Zobacz wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została oficjalnie przyznana. Otrzymali ją Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kreme. Królewska Szwedzka Akademię Nauk wyróżniła laureatów za "eksperymentalne podejście do łagodzenia problemu globalnego ubóstwa".

Alfred Nobel nie ustanowił nagrody w dziedzinie ekonomii

Nagroda w dziedzinie ekonomii formalnie nosi nazwę Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla (Nagroda Sveriges Riksbank w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla). W przeciwieństwie do nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił bowiem w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii.

Wyróżnieni w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości.

Czytaj też: Tokarczuk laureatką Nobla. Wzrost sprzedaży o... 6 tys. proc. 12 tys. książek w 10 godzin

W zeszłym roku Nobel z ekonomii trafił do Williama Nordhausa i Paula Romera.

Więcej o: