Donald Trump zapowiedział sankcje wobec Turcji. To reakcja na ofensywę w Syrii

Prezydent USA Donald Trump ostrzega, że Turcję czekają dotkliwe sankcje w odpowiedzi na jej ofensywę w północno-wschodniej Syrii. Tureckie siły zaatakowały tam kurdyjską milicję - byłego sprzymierzeńca Stanów Zjednoczonych w walce z tzw. Państwem Islamskim. Donald Trump jednocześnie podkreślił, że USA nie chcą konfrontacji zbrojnej z Ankarą.
Zobacz wideo

"Turcję czekają dotkliwe sankcje. Czy ludzie naprawdę myślą, że powinniśmy iść na wojnę z Turcją, członkiem NATO? Nigdy nie kończące się wojny zostaną zakończone" - zapowiedział Donald Trump w dzisiejszej reakcji na działania tureckie w Syrii.

Prezydent USA zasugerował też, że Kurdowie próbują wymóc większe zaangażowanie sił amerykańskich w tamtejszy konflikt poprzez celowe wypuszczanie z więzień pojmanych członków ISIS.

UE krytykuje ofensywę

Turecka ofensywa wycelowana w Kurdów rozpoczęła się po tym, jak Donald Trump ogłosił, że zdecydował o wycofaniu amerykańskich sił z północnej Syrii. Wysłanie w tamten rejon wojsk przez Ankarę od początku potępiła Unia Europejska, która wezwała Turcję do zaprzestania działań zbrojnych i wycofanie się z Syrii. Francja i Niemcy, podobnie jak Szwecja, Holandia i Finlandia wstrzymały sprzedaż broni do Turcji, nakłaniając do podobnej decyzji także inne państwa.

Podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu wydano oświadczenie, w którym podkreślono, że działania Turcji "poważnie podważają stabilność i bezpieczeństwo całego regionu” i będą miały „dramatyczne konsekwencje”.

Turcja nie odpuszcza

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że Ankara nie zamierza zaprzestać działań w północno-wschodniej Syrii oraz że Turcja będzie kontynuować ofensywę aż do "ostatecznego zwycięstwa".

Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować tę operację do końca, nie zwracając uwagi na groźby. Absolutnie zakończymy działania, które rozpoczęliśmy

- oświadczył turecki prezydent podczas przemówienia w Baku.

Więcej o:
Komentarze (89)
Donald Trump zapowiedział sankcje wobec Turcji. To reakcja na ofensywę w Syrii
Zaloguj się
 • herbb

  Oceniono 28 razy 16

  Trump ostrzegał Turków, że w razie ataku na Kurdów zniszczy turecką gospodarkę.
  Atak nastąpił następnego dnia.
  Po kilku dniach ostrzega, że wprowadzi sankcje.
  Jeszcze kilka miesięcy temu to był idol prawactwa, facet z jajami.

 • g96

  Oceniono 13 razy 5

  No to już wiadomo, jaką cudowną broń ma USA - sankcje. Mają sankcje zaczepne, obronne, przeciwpancerne, nad dźwiękowe i oczywiście atomowe. A prezydenta mają z papieru.

 • readme.txt

  Oceniono 16 razy 4

  Turcję wyeliminowac z NATO. PUTIN, ERDOGAN i TRUMP się dogadali, co do morderstw na ludności Kurdyjskiej.

 • nacjonalistapolski

  Oceniono 11 razy 3

  A jeszcze nie dawno lewaki chciały Turcji w UE. Turcja powinna być odizolowana gospodarczo a na groźby że wyśle uchodźców prosta odpowiedź. Wysyłajcie odeślemy wam trupy

 • M.M. K.

  Oceniono 10 razy 2

  Zrobił sobie wrogów jednocześnie i z Kurdów i z Turków. Jednym ruchem. Noo, geniusz prawdziwy...

 • cezaryk

  Oceniono 10 razy 2

  Całkowicie stabilny psychicznie geniusz.
  Stara się rządzić „zarządzając kryzysem”. Wcześniej go wywołując.
  Znamy to skądś?

 • tysonc

  Oceniono 4 razy 2

  Erdogan rozpoczynajac "Zrodlo Pokoju" celuje w pokojowa nagrose Nobla 2020.

 • zigzaur

  Oceniono 14 razy 2

  Zobaczcie tylko, jak zoje kosmodemiańskie szarpią się na sznurkach. Kacapy boją się Turków jak pies kija.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX