PGNiG odkryło gaz i ropę na Morzu Norweskim. "Prace na prospekcie Shrek trwały półtora miesiąca"

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo znalazło zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej na swojej koncesji na Morzu Norweskim. Złoże o nazwie Shrek mieści od około 19 do 38 mln baryłek ekwiwalentu ropy. "To ogromny sukces" - cieszy się prezes spółki Piotr Woźniak.
Zobacz wideo

Państwowa spółka PGNiG poinformowała, że odkryła nowe złoże gazu i ropy naftowej. Złoże pod nazwą Shrek znajduje się na koncesji PL838. Norweska spółka PGNiG - PGNiG Upstream Norway - ma w tej koncesji 40 proc. udziałów. PL838 sąsiaduje z koncesjami Skarv i Ærfugl, na których PGNiG prowadzi już wydobycie.

PGNiG odkryło nowe złoże gazu i ropy na Morzu Norweskim

"Zgodnie z zapowiedziami prace wiertnicze na prospekcie Shrek trwały półtora miesiąca. Potwierdziliśmy obecność gazu ziemnego i ropy naftowej w piaskowcach jury dolnej i środkowej. W wykonanych otworach pobraliśmy rdzenie, próbki płynów złożowych i wykonaliśmy szczegółowe pomiary geofizyczne, co pozwoliło nam wstępnie określić wielkość i jakość złoża. To ogromny sukces spółki PGNiG Upstream Norway, która pełni na tej koncesji rolę operatora" - mówi prezes Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie PGNiG.

Wiercenia przez 1,5 miesiąca, na głębokości 350 metrów

Firma opisuje, że prace odbywały się na terenie, gdzie głębokość wody wynosi około 350 metrów. Strop złoża znajduje się zaś około 2 tys. metrów poniżej dna morskiego. Wiercenie realizowano z wykorzystaniem wynajętej w Norwegii platformy Deepsea Nordkap - umowę w tej sprawie PGNiG zawarło wiosną tego roku.

To platforma pływająca VI generacji i, jak podawało PGNiG, "jedno z najnowocześniejszych urządzeń, które pozwala na pracę w ekstremalnych warunkach morskich".

Według wyliczeń, potwierdzonych przez Norwegów, zasoby węglowodorów, które można wydobyć z nowego złoża, wynoszą między 19 a 38 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Znajduje się ono blisko, bo zaledwie 5 km od infrastruktury wydobywczej - pływającej jednostki produkcyjnej i magazynującej Skarv FPSO, co poprawi opłacalność projektu Skarv.

PGNiG w Norwegii.PGNiG w Norwegii. Fot. Materiały prasowe PGNiG

"Dzięki nowemu odkryciu zwiększymy wydobycie własne na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie po 2022 roku chcemy produkować 2,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie" - dodaje prezes Woźniak.

PGNiG, a dokładnie jego norweska spółka wydobywcza, ma teraz udziały w 24 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

PGNiG to z spółka, w której większościowe udziały ma Skarb Państwa - 71,88 proc. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej, magazynowaniem gazu, jego importem do Polski, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą.

Więcej o: