Rynek mieszkaniowy. Warszawa na fali. Rynek wtórny wygrywa z ofertą deweloperów

Warszawa jest bez wątpienia największym i najbardziej dynamicznym rynkiem mieszkaniowym w skali kraju. Dane GUS potwierdzają, że stolica utrzymuje się na sprzedażowej fali, choć wśród nabywców znacznie rośnie popularność mieszkań używanych.
Zobacz wideo

GUS opublikował wyniki dotyczące sprzedaży mieszkań w Polsce za zeszły rok. W stołecznym, największym w Polsce rynku mieszkaniowym, wyraźnie widać utrzymanie tendencji sprzedażowej, choć dane wskazują na minimalny spadek.

Sprzedaż mieszkań w Warszawie wciąż wysoka

Jak zauważa Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl, wbrew oczekiwaniom części analityków rynkowych, sprzedaż w 2018 r. w Warszawie spadła nieznacznie wobec 2017 r. Mowa o raptem 0,4 proc. W 2018 r. sprzedano 23 192 mieszkania (wobec 23 289 rok wcześniej). Tendencję wzrostową nieco bardziej widać na przykładzie pozostałych największych miast w Polsce, gdzie możemy obserwować wzrost sprzedaży mieszkań, od 1,6 proc. w Szczecinie, po rekordowe 136,4 proc. w Rzeszowie. Wyjątek stanowią: Białystok ze spadkiem o 4,9 proc. i Olsztyn, gdzie mieszkań sprzedano w 2018 r. o 2,8 proc. mniej niż w 2017 r.

Sprzedaż mieszkań w największych polskich miastachSprzedaż mieszkań w największych polskich miastach NieruchomosciSzybko.pl / GUS

Rynek wtórny uratował sprzedaż mieszkań

Co ciekawe, znaczny wzrost popularności odnotowuje rynek wtórny, który nie tylko może być ciekawą alternatywą dla nabywców, ale też wypełnia lukę ofertową deweloperów. Ci wyraźnie nie nadążają z "produkcją" nowych mieszkań, biorąc pod uwagę ilość chętnych na własne "M". Tendencję wzrostową w tym aspekcie także widać bardzo wyraźnie na przykładzie warszawskiego rynku nieruchomości od 2015 r.

Miniony rok przyniósł kolejny spadek sprzedaży notowanej przez stołecznych deweloperów (tym razem o 20 proc.). Liczba nowych mieszkań z Warszawy, które w 2018 r. znalazły swojego właściciela, niestety była aż o 40 proc. mniejsza od rekordu odnotowanego w 2016 r. Ubiegłoroczny wynik sprzedażowy (obliczony dla całego warszawskiego rynku) uratowała tylko sytuacja dotycząca używanych lokali. Sprzedaż używanych mieszkań w Warszawie wzrosła bowiem aż o 13 proc. względem 2017 r.

- podał Leszek Markiewicz z portalu NieruchomosciSzybko.pl. I dodał:

Ilościowy udział rynku wtórnego w łącznej sprzedaży warszawskich „M” zwiększył się z 49 proc. (2016 r.) do 67 proc. (2018 r.)

Rynek wtórny nie tylko tańszy

Przyczyn rosnącego udziału rynku wtórnego w sprzedaży mieszkań jest kilka. Po pierwsze, deweloperzy nie nadążają z zaspokajaniem potrzeb nabywców - tych ostatnich wciąż jest więcej niż nowych mieszkań. Po drugie, lokale używane są tańsze, a ceny oferowane przez deweloperów nierzadko są zbyt wysokie dla starających się o kredyt warszawiaków.

Wydaje się, że na sprzedaż nowych lokali deweloperskich negatywnie wpłynęła decyzja stołecznych inwestorów o rozbudowie bardziej zyskownego segmentu mieszkań premium

- podsumowuje Leszek Markiewicz.

Warto też wspomnieć w tym kontekście o zakończeniu programu "Mieszkanie dla Młodych", który zdaniem eksperta mógł mieć swój udział w spadku sprzedaży, jako że obejmował oferty wyłącznie z rynku pierwotnego.

Więcej o: