Jest wyrok ws. Amber Gold. 15 lat więzienia dla Marcina P.

Sąd w Gdańsku ogłosił pierwszy wyrok w sprawie afery Amber Gold. Marcin P. został skazany łącznie na 15 lat więzienia, a Katarzyna P. na 12 lat. Obrona domagała się uniewinnienia, prokuratura 25 lat pozbawienia wolności.
Zobacz wideo

Zapadł pierwszy wyrok ws. Amber Gold. Sąd orzekł łącznie 15 lat więzienia dla Marcina P. oraz 12 lat dla Katarzyny P. O sprawie informuje reporter TOK FM obecny na sali rozpraw. "Odczytywanie wyroku trwa. Oskarżonych nie ma na sali" - pisze.

Sąd skazuje Marcina P. Więzienie, grzywna, zakaz

Dodatkowo Marcin P. ma zapłacić 159 tys. zł grzywny, a Katarzyna P. 30 tys. Oboje nie będą mogli prowadzić działalności gospodarczej przez 10 lat. Co najważniejsze jednak sąd zobowiązał skazanych do naprawiania szkody czyli zwrotu pieniędzy poszkodowanym.

Warto przypomnieć, że obrona chciała uniewinnienia.

W pierwszej części wyroku, którą sąd odczytał w maju, uznano, że oskarżeni są winni głównego zarzutu, czyli oszustwa. Z uwagi na modyfikację opisu czynu popełnionego przez małżeństwo P. sąd zmuszony był odczytywać nazwiska wszystkich pokrzywdzonych przez Amber Gold. Trwało to pięć miesięcy.

Marcinowi P. przedstawiono w sumie cztery zarzuty, a Katarzynie P. dziesięć.

Amber Gold - prokuratura chciała 25 lat więzienia, sąd zdecydował inaczej

Oskarżeni trafili do aresztu w roku 2012. Według prokuratury Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-12 w sumie niemal 19 tys. klientów spółki. Doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

W mowie końcowej prokuratura domagała się dla oskarżonych kar po 25 lat więzienia, obowiązku naprawienia szkody w całości i dożywotniego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej związanej z finansami i grzywien. 

W procesie występuje 10 oskarżycieli posiłkowych: Komisja Nadzoru Finansowego oraz dziewięć osób fizycznych. Oskarżeni od początku procesu nie przyznawali się do winy, odmówili składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania adwokata.

Wyrok nie jest prawomocny.

Więcej o: