Jarosław Gowin: Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS

Jarosław Gowin zapowiedział, że politycy z ugrupowania Porozumienie, nie będą głosować za likwidacją 30-krotności składek ZUS. Zapis taki pojawił się w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok.

Jarosław Gowin był gościem w programie "Tłit" prowadzonym przez WP.pl. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekonywał, że politycy jego ugrupowania nie będą popierali likwidacji 30-krotności składek ZUS.

Jarosław Gowin o zniesieniu 30-krotności składek ZUS: Porozumienie nie przyłoży do tego ręki

Jarosław Gowin zapewnia, że politycy Porozumienia nie zagłosują za zniesieniem limitu 30-krotności ZUS.
Polityk odniósł się do swojej rozmowy, jaką odbył z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim oraz liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą:

Są pewne korekty, które naszym zdaniem powinny zostać wprowadzone. Wczoraj potwierdziłem obu moim rozmówcom, że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS. Myślę, że ten temat zostanie zdjęty z agendy. To było wspólne stanowisko moje i minister Emilewicz, całego Porozumienia. Teoretycznie PiS i SP mogą przegłosować takie rozwiązanie np. z Lewicą. To uderzenie w wysoko wyspecjalizowanych specjalistów (...), najbardziej kreatywną część społeczeństwa. Do takiego uderzenia Porozumienie nie przyłoży ręki. Miałem wrażenie, że moi rozmówcy przyjęli to ze zrozumieniem.

Jarosław Gowin zaznaczył, że będzie wiele kwestii, w których kompromis między partiami prawicowymi będzie konieczny, jednak nie będzie on dotyczył 30-krotności składki ZUS. Tym samym politycy Porozumienia podzielają obawy przedsiębiorców, związkowców i ekspertów, którzy dostrzegają zagrożenia jakie mogą mieć miejsce po przegłosowaniu tego projektu. Zgodnie z projektem budżetu na 2020 rok zniesienie limitu miałoby przynieść zysk w wysokości około 5 mld złotych netto.

Ekonomiści obawiają się, że likwidacja 30-krotności składek ZUS może przyczynić się do zahamowania rozwoju gospodarczego kraju, wyjazdu specjalistów do pracy za granicę oraz w przyszłości konieczności wypłacenia takim przedsiębiorcom emerytur w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.
Limit 30-krotności składek ZUS oznacza, że osoba, która zarobi w ciągu roku więcej niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia, nie musi płacić składek. W 2019 roku limit ten wynosi około 142,5 tysiąca złotych brutto rocznie.

Więcej o:
Komentarze (104)
Jarosław Gowin: Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS
Zaloguj się
 • punter

  Oceniono 38 razy 38

  Trzy dni po wyborach a już się prezesowi Banaś i Gowin ze smyczy zerwali .... buhahahahaha.
  Zaraz mu Ziobro wyjedzie z wetem przeciwko Morawieckiemu albo puszczą w TVN "wycieknięte" nagrania z pewnego burdelu w Rzeszowie. Pięknie :)

 • def11

  Oceniono 30 razy 28

  "Porozumienie nie zagłosuje .."

  No chyba, że prezes się uprze, ale wtedy bez cieszenia się

 • ps11111ps

  Oceniono 17 razy 15

  Ojojoj. Czyzby Gowinowi kregosłup zaczął odrastać? Czy po prostu widząc upadek PiSu na horyzoncie juz mysli o przyklejeniu sie do PO w niedalekiej pryszlosci zeby zachowac ciagłość bycia przy korycie?

 • pablo_spear

  Oceniono 17 razy 15

  No panie Gowin, trzymam za slowo!
  On jest chyba najmniej nieinteligentny z tej calej ferajny, tylko kregoslup ma taki jakis miekki ;)

 • ani_matylda

  Oceniono 14 razy 14

  Czy oni naprawde mysla, ze ludzie zgodza sie dokladac do interesu i placic na rzecz patologii oraz chorych obietnic skrajnie populistycznego rządu? Hmm? -" ja wysiadam". Jestem programista i pracę znajdę doslownie wszędzie, zwlaszcza znając języki obce - dlatego zdecydowałam się na przeprowadzkę-emigrację. Wolę swoje pieniążki oddawać rządowi, który docenia ludzi, którzy mają chęć pracować i się kształcić, wstawać co rano do pracy a nie kombinować.
  W Polsce rząd tylko zabiera takim ludziom jak ja a daje cwaniakom, nierobom. W cywilizowanych krajach wysokość świadczeń wyplacanych w przypadku bezrobocia jest wprost-proporcjonalna do zarobków "drodzy" panowie politycy. Dostęp do świadczeń socjalnych, leczenia, leków, badań również powinien być uzależniony od wysokości płaconej składki, ale u Polaków - "wszystkim po równo", natomiast płacić muszą tylko niektórzy.
  Zyczę powodzenia, kiedy już wszystkie Wasze "dojne krowy" wyemigrują, a Wy pozostaniecie ze swoim elektoratem!
  Ja i ludzie podobni mi nie zamierzamy blokować dróg, rzucać w Was pomidorami. My odejdziemy "po cichu" !

 • digital_dictator

  Oceniono 13 razy 11

  "przedsiębiorca, który zarobi w ciągu roku więcej niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia, nie musi płacić składek. "

  Przedsiębiorca? Dobrze by bylo, aby dziennikarze gazeta pl jednak orientowali się w tym, o czym piszą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX