Jarosław Gowin: Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS

Jarosław Gowin zapowiedział, że politycy z ugrupowania Porozumienie, nie będą głosować za likwidacją 30-krotności składek ZUS. Zapis taki pojawił się w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok.
Zobacz wideo

Jarosław Gowin był gościem w programie "Tłit" prowadzonym przez WP.pl. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekonywał, że politycy jego ugrupowania nie będą popierali likwidacji 30-krotności składek ZUS.

Jarosław Gowin o zniesieniu 30-krotności składek ZUS: Porozumienie nie przyłoży do tego ręki

Jarosław Gowin zapewnia, że politycy Porozumienia nie zagłosują za zniesieniem limitu 30-krotności ZUS.
Polityk odniósł się do swojej rozmowy, jaką odbył z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim oraz liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą:

Są pewne korekty, które naszym zdaniem powinny zostać wprowadzone. Wczoraj potwierdziłem obu moim rozmówcom, że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS. Myślę, że ten temat zostanie zdjęty z agendy. To było wspólne stanowisko moje i minister Emilewicz, całego Porozumienia. Teoretycznie PiS i SP mogą przegłosować takie rozwiązanie np. z Lewicą. To uderzenie w wysoko wyspecjalizowanych specjalistów (...), najbardziej kreatywną część społeczeństwa. Do takiego uderzenia Porozumienie nie przyłoży ręki. Miałem wrażenie, że moi rozmówcy przyjęli to ze zrozumieniem.

Jarosław Gowin zaznaczył, że będzie wiele kwestii, w których kompromis między partiami prawicowymi będzie konieczny, jednak nie będzie on dotyczył 30-krotności składki ZUS. Tym samym politycy Porozumienia podzielają obawy przedsiębiorców, związkowców i ekspertów, którzy dostrzegają zagrożenia jakie mogą mieć miejsce po przegłosowaniu tego projektu. Zgodnie z projektem budżetu na 2020 rok zniesienie limitu miałoby przynieść zysk w wysokości około 5 mld złotych netto.

Ekonomiści obawiają się, że likwidacja 30-krotności składek ZUS może przyczynić się do zahamowania rozwoju gospodarczego kraju, wyjazdu specjalistów do pracy za granicę oraz w przyszłości konieczności wypłacenia takim przedsiębiorcom emerytur w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.
Limit 30-krotności składek ZUS oznacza, że osoba, która zarobi w ciągu roku więcej niż 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia, nie musi płacić składek. W 2019 roku limit ten wynosi około 142,5 tysiąca złotych brutto rocznie.

Więcej o: