Drożeją kredyty hipoteczne i mieszkania. "Jesteśmy na najlepszej drodze do wytworzenia bańki"

W trzecim kwartale 2019 roku ceny ofertowe małych i średnich wzrosły o 13 procent rok do roku - mówił w Studiu Biznes Jarosław Sadowski, analityk Expandera. Jednocześnie drożeją też kredyty. - Jesteśmy na jak najlepszej drodze do wytworzenia bańki na rynku nieruchomości, jeżeli te ceny nadal będą rosnąć w takim tempie - dodawał Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu rynekpierwotny.pl. Zobacz całą rozmowę.

Kupujących mieszkanie może martwić nie tylko fakt, że rosną ceny. Banki zaczęły bowiem podnosić oprocentowanie kredytów, co będzie przekładać się na wyższe ceny. Średnia marża dla kredytówmieszkaniowych z 10-procentowym wkładem własnym wynosi już 2,46 proc. To najwyższy poziom od 2010 r. - wynika z raportu firm Expander i Rentier.io. Natomiast średnia marża dla kredytów z 20-procentowym wkładem własnym jest znacząco niższa i wynosi 2,09 proc. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego programu Studio Biznes na żywo w środę o godzinie 12:00 na Gazeta.pl.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (99)
Drożeją kredyty hipoteczne i mieszkania. "Jesteśmy na najlepszej drodze do wytworzenia bańki"
Zaloguj się
 • adas_tornado

  Oceniono 23 razy 11

  PIS w 2005-2007 spwodowal banke, za ktora 700 tys. frankowiczow zaplacilo prawie bankructwem, w latach 2016-2020 rozkrecaja kolejna.
  Swoja droga jak ktos sie zastanawia skad tak dobre wplywy vat do budzetu to pamietajcie, ze wplywy podatkowe sa skorelowane z sytuacja na rynku nieruchomosci... a mafie vatowskie maja sie lepiej niz wczesniej, co Kania pokazal...

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 11

  Upaństwowić banki. Dać nieoprocentowane kredyty. Usiąść i patrzeć jak nam pięknie Polska się buduje. Oczywiście w pierwszej kolejności dla władzy te kredyty. Reszta luda na zapisy i książeczki.

 • excorporate

  Oceniono 13 razy 9

  Zwyczajna ucieczka ze śmieciowego PLN w realne dobra, efekt utrzymywania stóp procentowych znacznie poniżej realnej inflacji.
  A nieruchomości są najprostszą i względnie bezpieczną możliwością zabezpieczenia większych kwot.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 10 razy 8

  To nie mieszkania drożeją, tylko złoty wolski tanieje. Trzeba się jakoś tanio wykpić od 500+, a przy okazji okraść obywateli z oszczędności...

 • tomek_pb2

  Oceniono 11 razy 7

  - Icek, ile to jest 6 x 7 ?
  -Ale kupujesz czy sprzedajesz?
  Tak samo jest z tymi mieszkaniami. Kto chce kupić, ten będzie głośno straszył , że bańka zaraz pierdyknie. Kto chce sprzedać będzie się zaklinał: "Jaka bańka? Przecież wzrost cen mieszkań jest tylko proporcjonalny do wzrostu średnich pensji". To ostatnie może być nawet prawdą w niektórych miastach. Tylko, że 90% pracowników produkcji i usługa nie kupuje mieszkań za roczną czy dwuletnią pensję. To nie są jacyś notariusze, celebryci z TVP, posłowie, urzędnicy rządowi, prezydenci miast , Banasie itp darmozjady, które mogą przed inflacją uciec w kilkanaście mieszkań, 10 działek, albo w kilka kamienic. Dla zwykłego, produktywnego pracownika 1 mieszkanie dla dziecka to często dorobek całej pracowniczej "kariery". Jak mu inflacja sprzątnie ten dorobek sprzed nosa, to nie kupi nic do póki nie pęknie "bańka".

 • pensylwania2

  Oceniono 13 razy 7

  Za poprzednich rządów PiS było dokładnie to samo.

 • spamboy

  Oceniono 12 razy 6

  ha ha ha
  Bańka przy nadchodzącym kryzysie ogólnoświatowym. Polacy to mają wyobraźnię :) To będzie piękny i spektakularny widok...
  Holendrzy za państwową namową skupują złoto, na wypadek przyszłych turbulencji, a Polak pakuje się w kredyt. Cóż... przed szkodą głupi i po szkodzie głupi - tak to chyba szło.

 • marcus_210b

  Oceniono 8 razy 6

  Kto tą bańkę wytworzył i praktycznie wyrzucił osoby mniej zarabiające poza rynek? Oznacza to coraz większe dysproporcje społeczne. I kto wciska kit że te dysproporcje eliminuje? Inflacja 8% na żywności i 0% na samochodach i jachtach napewno uderza w bogatych jak tłumaczy TVP? A mieszkania w Warszawie koło mnie po 13tys a 4 lata temu po 8.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX