"Porty Lotnicze" mogą w całości przejąć słynną "Baltonę". Wniosek już złożony w UOKiK

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) złożyło w UOKiK wniosek w celu przejęcia kontroli nad przedsiębiorstwem "Baltona". 15 października PPL ogłosiło wezwanie do kupna 11 256 577 akcji "Baltony", stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego.
Zobacz wideo

"Zamierzona koncentracja polega na przejęciu przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" z siedzibą w Warszawie kontroli nad Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego "Baltona" S.A. z siedzibą w Warszawie, co stanowi koncentrację w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów" - czytamy w komunikacie PPL.

W połowie października 2019 r. PPL zdecydowało o przejęciu całości akcji "Baltony", które będą nabywane w cenie 6,95 za akcję. Mowa o łącznie 11 256 577 akcji. Jedynym wyjątkiem są akcje sprzedawane przez Kempley sp. z o.o. po 2,29 zł za sztukę. 8 października 2019 r. PPL, Kempley, Flemingo International Limited BVI oraz PHZ Baltona zawarli umowę inwestycyjną, przewidującą m.in. ogłoszenie wezwania na akcje. Na podstawie umowy inwestycyjnej sprzedający zobowiązał się do złożenia w wezwaniu zapisów na sprzedaż wszystkich akcji sprzedającego objętych wezwaniem. Sprzedający zobowiązał się ponadto, że nie wycofa zapisów złożonych w ramach wezwania, jeśli zostanie ogłoszone wezwanie na sprzedaż akcji przez inny podmiot.

"Porty Lotnicze" mobilizują siły

PPL jest przedsiębiorstwem państwowym, którego działalność reguluje ustawa z dnia 15 września 2017 r. o przedsiębiorstwie państwowym "Porty Lotnicze". PPL zarządza lotniczą infrastrukturą lotniskową w Polsce, a w jego zasobach znajdują się porty: Lotnisko Chopina w Warszawie, Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost, czy Port Lotniczy Radom-Sadków. PPL posiada również udziały oraz akcje w spółkach handlowych, które zajmują się m.in. zarządzaniem portami lotniczymi. PPL kontroluje ponadto wyspecjalizowaną spółkę świadczącą obsługę pasażerów, towarów i samolotów na polskich lotniskach (w tym kontrolę bezpieczeństwa pasażerów i bagażu).

Sklepy "Baltona" w Polsce od 1984 r.

"Baltona" to polska firma, której początki sięgają 1946 r. Jednak to w 1984 r., po przekształceniu w spółkę akcyjną, pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego "Baltona" pojawiły się jej słynne sklepy. W 1989 r. było ich już ok. 260. "Baltona" prowadzi działalność w zakresie detalicznej sprzedaży produktów dla podróżnych oraz świadczenia usług gastronomicznych (prowadzenie restauracji i kawiarni) m.in. w portach lotniczych. Na lotniskach położonych w Polsce Baltona prowadzi sieć punktów sprzedaży prowadzonych pod markami "Baltona Duty Free", "Boutique Accessories", "ZOOM", "Baltona Crew Shop", "Glamour by Baltona", "Cavarious", "Starter", Coffee Express" oraz "Travel Chef". Baltona zaopatruje również w towary statki morskie. "Baltona" od 2013 r. jest notowana na GPW.

Więcej o: