Historyczna chwila. Linie lotnicze Qantas pobiły rekord najdłuższego lotu samolotu pasażerskiego

Lotem z Nowego Jorku do Sydney, który trwał 19 godzin i 16 minut, australijskie linie lotnicze Qantas pobiły rekord najdłuższego lotu samolotu pasażerskiego. Trasę 16 tysięcy 200 kilometrów, bez międzylądowania, pokonał Boeing 787-0 Dreamliner. Linie zapowiadają kolejne próby na tak długich dystansach.

Lot testowy miał na celu zbadanie wpływu tak długiej podróży na pilotów, załogę i pasażerów samolotu.

Na pokładzie Boeinga było 49 osób - pracownicy Qantas, lekarze, naukowcy, członkowie załogi oraz sześciu "zwykłych" pasażerów. Aby zmniejszyć jetlag (zespół objawów nagłej zmiany strefy czasowej) pasażerów, tuż po wejściu na pokład, nakazano im ustawić w zegarkach czas obowiązujący w Sydney. Ponadto już na pokładzie samolotu pasażerowie jedli posiłki wysokowęglowodanowe, a przygaszone światła miały skłonić ich do snu. Testy na pokładzie obejmowały m.in. monitorowanie fal mózgowych pilota, poziomów melatoniny i czujności. U pasażerów badano wpływ przekraczania sfer czasowych na ich ciała.

"To znacząca chwila dla lotnictwa. Mam nadzieję, że jest to zapowiedź regularnej usługi, która przyspieszy podróżowanie ludzi z jednej strony globu na drugą" - mówił dyrektor generalny Qantas Alan Joyce. 

>>> Oto największy samolot świata. Tak założyciel Microsoftu chce sięgnąć kosmosu. Zobacz materiał wideo:

Zobacz wideo

Quantas planuje kolejne testy

W przyszłym miesiącu Qantas planuje przetestować lot bez międzylądowania z Londynu do Sydney. W grudniu zaplanowano kolejny przelot z Nowego Jorku do Sydney. Po tych testach australijski przewoźnik zdecyduje, czy wprowadzić do oferty tak długie trasy. Jeśli usługa zostanie uruchomiona, to pierwsze loty mają zostać wprowadzone w 2022 lub 2023 roku. 

Na tak długiej trasie bez międzylądowania i tankowania nie jest możliwe, by samolot zabrał na pokład pasażerów z wieloma bagażami. Konieczne jest ograniczenie bagażu z uwagi na fakt, że bak maszyny jest maksymalnie wypełniony paliwem. Paliwem, którego po wylądowaniu było w maszynie jedynie na 70 minut lotu (w czasie lotu nieco większe kłopoty niż się spodziewano sprawiał wiatr). 

Rekordowo długie połączenia lotnicze 

Linie Qantas oferują już bezpośrednie połączenie z Perth do Londynu. Trasa pokonywana jest w 17 godzin i 20 minut. 

Obecnie najdłuższe połączenie lotnicze trwa ponad 18 godzin. W tym czasie samolot linii Singapore Airlines pokonuje ponad 15 tysięcy kilometrów na trasie Singapur - Nowy Jork.

Więcej o: