Na lotnisku Katowice w Pyrzowicach uruchomiono najwyższą w Polsce wieżę kontroli lotów

W niedzielę na lotnisku Katowice w Pyrzowicach oficjalnie uruchomiono nową wieżę kontroli ruchu lotniczego. Jej budowa trwała od marca 2017 roku. Jak informuje "Dziennik Zachodni", kontrolerzy przeniosą się do niej 26-27 listopada.

Według Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, to obecnie najwyższa i najnowocześniejsza wieża kontroli lotów w kraju i jedna z najnowszych tego typu w Europie.

W uroczystości w Pyrzowicach wezmą udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wiceminister Mikołaj Wild.

Nowa wieża kontroli lotów na lotnisku Katowice Pyrzowice ma 46 metrów wysokości

Nowa wieża kontroli ruchu lotniczego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, zbudowana kosztem ponad 25 milionów złotych, ma 46 metrów wysokości i położoną najwyżej w Polsce salę kontrolerów, 41 metrów nad ziemią. Dla porównania dziesięciopiętrowy wieżowiec ma wysokość około 30 metrów.

Wieża o powierzchni ponad 1800 metrów kwadratowych mieści pomieszczenia ze stanowiskami kontroli lotniska i kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne. Elewacja z aluminiowych płyt kompozytowych pochłania energię pola elektromagnetycznego. 

Czytaj więcej: Megalotnisko Daxing gotowe przed terminem. Ma obsługiwać 100 mln pasażerów, w tym klientów LOT

Według informacji "Dziennika Zachodniego", nowa wieża będzie działać równolegle ze starą, bo jej systemy będą testowane i sprawdzane. Kiedy ten proces się zakończy, kontrolerzy przeniosą się do nowej wieży. Prawdopodobnie będzie to w dniach 26-27 listopada. 

Lotnisko Katowice Pyrzowice i prawie 5 milionów pasażerów

Lotnisko Katowice należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W zeszłym roku z jego siatki połączeń skorzystało ponad 4 miliony 800 tysięcy podróżnych. Port jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym cargo. 

Uroczystość rozpoczęcia procesu operacyjnego uruchomienia nowej wieży na katowickim lotnisku odbyła się w przypadający dziś Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. Tego dnia w 1961 roku powstała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers). Obecnie należy do niej 138 organizacji krajowych zrzeszających ponad 50 tysięcy kontrolerów ruchu lotniczego na całym świecie. 

Wieża kontrolna na lotnisku w PyrzowicachWieża kontrolna na lotnisku w Pyrzowicach fot. Krzysztof Krzemińsk/Katowice Airport/Budimex

Więcej o: