CBA. Prokuratura skontroluje PKS Zielona Góra. Spółka z prawie 3-milionową stratą

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło prokuraturę o popełnieniu przestępstwa przez były zarząd PKS Zielona Góra. Spółka straciła prawie 3 mln zł.
Zobacz wideo

Informację o zawiadomieniu potwierdził Temistokles Brodowski, który jest naczelnikiem wydziału komunikacji społecznej CBA. Według kontrolerów biura, którzy analizowali działalność spółki przez 1,5 roku (od października 2017 r. do marca 2019 r.), PKS Zielona Góra mogło dopuścić się licznych nieprawidłowości finansowych. 

PKS Zielona Góra pod lupą CBA. Spółka z licznymi nieprawidłowościami

Największe wątpliwości dotyczą przede wszystkim umowy zawartej pomiędzy spółką a zarządem transportu miejskiego w Lublinie, która doprowadziła do strat na ponad 2,5 mln zł. Porozumienie dotyczyło usługi komunikacji miejskiej na terenie miasta we wschodniej Polsce. Ponadto, uwagę funkcjonariuszy zwróciła zawarta w 2013 r. umowa dot. naprawy autobusów

Uwagę kontrolujących zwrócił sposób rozliczania napraw - w formie ryczałtowej i uzależniony od długości naprawianych autobusów. Analiza dokumentacji wewnętrznej wykazała, że w wyniku zawarcia przez prezesa PKS tej umowy spółka PKS Zielona Góra poniosła straty w kwocie ponad 400 tysięcy złotych

- informuje rzecznik CBA. 

Analiza działań spółki skłoniła poznańskie CBA do złożenia zawiadomienia do Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze. Kolejnym krokiem było natomiast rozpoczęcie śledztwa ws. niespełniania obowiązków przez zarząd PKS Zielona Góra. Na razie postępowanie nie odbywa się jednak przeciwko konkretnym osobom. 

PKS w Zielonej Górze w maju otrzymał wielomilionową pożyczkę

W ostatnich latach wiele połączeń autobusowych zostało zlikwidowanych. Pomysłem na rozwiązanie problemu białych plam komunikacyjnych jest tzw. "ustawa PKS-owa". Pomoc jednak na razie nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem ze stron władz samorządowych. Co ciekawe, w maju Agencja Rozwoju Przemysłu pożyczyła PKS Zielona Góra 5,5 mln na działania restrukturyzacyjne.

Czytaj także: Rząd PiS "reanimował" Autosan. Dziś? 33 mln strat i śledztwo w sprawie zaniżania cen

Więcej o: