Komentarze (156)
Najbogatszy Polak Michał Sołowow chce budować reaktor jądrowy
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • junk92508

  Oceniono 2 razy 0

  1. fotowoltaika i wiatr już się robią tańsze od jądrowej - szczególnie jak się uwzględni koszty utylizacji i odpadów - a za 10 lat to już będą wyraźnie tańsze

  2. Oby nie było jak w Czernobylu - połowa Polaków ma tą samą mentalnośc co Ukraińcy 'śmiało zmieścisz się'

 • mackowy74

  Oceniono 2 razy 0

  CO TEN SOŁOWOW Z KONIA SPADŁ, ATOM I PiS,TO DWA ŚWIATY!!TU ZARAZ BĘDZIE POWRÓT DO LAMP NAFTOWYCH,CHA,CHA!!

 • luzuj

  Oceniono 4 razy 0

  Jedna z niewielu dobrych wiadomości dzisiaj. O ile mam duże obawy co do jakości kadr przy realizacji dużych państwowych inwestycji, to tu przynajmniej jest nadzieja, że realizacja będzie przy udziale możliwie najlepszych specjalistów dostępnych na rynku polskim (i być może nie tylko). Skala inwestycji i potencjalna wysokość uzyskanej mocy - (reaktor jest raczej z tych mniejszych) też jest zabezpieczeniem na wypadek potencjalnej awarii. Takich reaktorów w Polsce powinno być przynajmniej 20. Niestety, ale jeżeli chcemy mieć czyste powietrze i prąd w rozsądnej cenie (bo tani to już nie będzie) to musimy rozwijać czystsze technologie. Prąd z wiatraków zabrała nam dobra zmiana (a powrót do nich jest niezwłocznie konieczny). Sama fotowoltaika ma duże ograniczenia - 80% produkcji rocznej przypada na 4 miesiące a efektywna produkcja dzienna odbywa się w szczytowych słonecznych godzinach. Z punktu widzenia bilansu energetycznego rozwój fotowoltaicznej jest konieczny, ale nawet jeżeli ze słońca i wiatru mielibyśmy produkcję ilościową przekraczającą zużycie to i tak potrzebujemy źródeł energii, które byłyby w stanie zrównoważyć popyt w niedogodnych warunkach. Idealne są do tego elektrownie wodne, które mogą czekać na zapotrzebowanie a po uruchomieniu momentalnie uzyskują maksymalną moc - niestety nie mamy takich zasobów. Dalej zostaje magazynowanie - nadal bardzo kosztowne i nieopłacalne, lub elektrownie atomowe, które nie są w stanie tak szybko dostosować się do zapotrzebowania jak elektrownie wodne ale są dużo bardziej elastyczne niż elektrownie gazowe czy węglowe. Należy też pamiętać, że zadaniem elektrowni jest nie tylko wytwarzanie prądu, ale też ciepłej wody na potrzeby ogrzewania miast i do użytku mieszkańców. I tu doskonale sprawdzą się właśnie małe elektrownie atomowe jak i elektrownie gazowe i węglowe a także spalarnie śmieci. W tym wszystkim ważne jest abyśmy na potrzeby energetyczne patrzyli kompleksowo i budowali energetykę opartą na możliwie wielu dostępnych technologiach, tak aby uzyskiwać energię jak najczystszą i budować bezpieczeństwo energetyczne zarówno technologiczne jak i geopolityczne. Niestety nadal mamy klapki na oczach, a prądu będziemy potrzebować dużo, dużo więcej.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 4 razy 0

  Widzimy domy i rezydencje nowobogackich to teraz będą reaktory jądrowe. Niebawem to i Romowie ( zwani Cyganami ) zaczną ścigać się w budowie reaktorów. W każdej wsi reaktor to będzie nowe hasło.

 • gio0102

  Oceniono 2 razy 0

  no proszę jaki, qwa, strateg. Wybuduje elektrownię jądrową, by... utrzymać produkcję energii z węgla(!). Nawet w komunikatach PR-owych ustawia się z wiatrem, pod pis. Takie "umysły" niech już lepiej nam elektrowni nie budują... Kolejne miliardy do przetransferowania z publicznej do prywatnych kieszeni.
  Grunty już wykupili kolesie z pisuaru żeby odsprzedać skarbowi państwu ze 100-krotnym zyskiem? Ile skarb państw ma dorzucić do tego "błyskotliwego" biznesu?

 • drendriu

  Oceniono 4 razy 0

  Facet nie wie chyba, że zaraz dołączy do Czarneckiego w USA... Bez wizy...

 • koment22

  Oceniono 4 razy 0

  E tam, o tym czym jest reakcja jądrowa wie od dawna kot prezesa. Praktyka późnym wieczorem po rodeo.

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 2 razy 0

  CYT: jego budowa wymaga do 60 proc. mniejszych kosztów w porównaniu z innymi reaktorami

  60% kosztow mniej na megawat

 • bijelodugme

  Oceniono 1 raz -1

  "Jak jednak opisuje "Parkiet", w praktyce potencjał SMR jest duży, bo "jedna jednostka byłaby w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd 100-120-tysięcznego miasta, dajmy na to, Płocka czy Koszalina", a dwa tego typu reaktory "są w stanie pokryć w pełni potrzeby całego np. województwa podkarpackiego"."

  Aha, jeden reaktor zapewnia prąd dla miast 100 tys., a dwa reaktory zapewnią prąd regionowi zamieszkałemu przez 2 mln osób. Już dalej nie ma sensu czytać...

 • lolik52

  Oceniono 5 razy -1

  Raczej ten kolo chce coś zbudować pokracznego i zbyć państwu ,czyli nam na głowę z kupą problemów,podobnie jak Grzyb z Torunia ,za energie termalną którą wydobywa naszym kosztem,kasuje grubą kasę bo my musimy ją od niego kupić.Ten zacznie budować koszmarka aby potem zmusić państwo do wykupienia dla naszego bezpieczeństwa gdyż kolo będzie za cienki aby zabezpieczyc toto.
  Mam nadzieję że nie dostanie koncesji na ta awanturę...

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 1 raz -1

  Zastanawiam się, czy nie można tego zrobić np. w kawernie solnej - na zasadzie "jak się rozleje, to w komnacie z halitu, raczej szczelnej i pod ziemią". Mamy tego chyba trochę, a jak nie mamy, to można sobie wypłukać wodą.

 • awaz731

  Oceniono 3 razy -1

  Jaki Polak ,sowiety nas chcą uzależnić,a głupi Polski naród,i reszta w sejmie ,,ludzie czy mamy swoją godność,za granicą Polak Polaka by utopił w łyżce wody ,w kraju to samo,

 • antyvn

  Oceniono 5 razy -1

  Tylko 300MW? Żenada. Czesi mają 6 reaktorów z czego 4 po 440MW i dwa po 100MW!!! Czy my się szanujemy? Proponuję wybudować jeszcze lotniskowiec na dwa samoloty.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy -1

  Kiedyś budowali Chińczycy całkiem tanio autostradę.
  Ostatnio pisano o francuskiej elektrowni atomowej za 40 miliardów złotych. Może mi ktoś wytłumaczyć jaką elektrownie chce zbudować ten pan, którego majątek jest szacowany na 10 miliardów? Odpady radioaktywne będzie magazynował u siebie w domu, bo taniej?

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 15 razy -1

  Za 10 lat energia z paneli słonecznych będzie 10x tańsza niż z atomu.

 • baby1

  Oceniono 7 razy -1

  Z jednej strony, to dobrze, że prywatny kapitał chce się zaangażować w takie przedsięwzięcie. Z drugiej strony, to nie bardzo ma szansę na realizację, ze względu na eko-oszołomów i spodziewany opór państwa. Poza tym u nas potrzebne są duże elektrownie atomowe, bo "odnawialna" energetyka nie ma szans na zaspokojenie potrzeb kraju na energię, a z węgla będziemy i tak musieli się wycofać.

 • tomasz_problem

  Oceniono 2 razy -2

  ja nie chcę atomu w Polsce!!!

 • patriot.wr

  Oceniono 4 razy -2

  Tylko wiatraki
  Tylko wiatraki
  Tylko wiatraki
  Tylko wiatraki
  Tylko wiatraki

 • marekbeatlemarek

  Oceniono 6 razy -2

  W normalnych krajach zamyka się kopalnie węgla,elektrownie atomowe,jądrowe,węglowe
  i przechodzi się na OZE.
  Ale nie tu.
  Tu rządzi kościół i pisomatolstwo.
  Polska jest zacofanym,mafijnym i wyznaniowym krajem.

 • laborantkolaborant

  Oceniono 6 razy -2

  Będzie jak z autostradą Kulczyka - najdroższy na świecie prąd z najtańszego źródła. Oczywiście zapłacą gupki Poloki. Kolesie, którzy na co dzień kierują się wyłącznie chciwością powinni mieć absolutny zakaz dotykania sfery potrzeb publicznych, a energii w szczególności.

 • bart5554b

  Oceniono 2 razy -2

  Bardzo ciekawe.

  Biorąc pod uwagę niemiecką strategię geopolityczną, polegającą na uzależnieniu innych państw w Europie od swojej "ekologicznej" energii Niemcy (zapewne poprzez Komisję Europejską) zrobią wszystko, by zablokować próby zbudowania elektrowni jądrowej w Polsce. Przy okazji: budowa elektrowni atomowej to jedna z największych porażek obecnego rządu. Zero postępu w tej sprawie.

 • soldadura104

  Oceniono 6 razy -2

  Kraje które mają reaktory jądrowe są podejrzewane o broń jądrową.prof VAT który chciał robić reakcję jądrową przy pomocy lasera za Gierka zderzył się z rosyjską ciężarówką. Jak Amerykanie którzy mają u nas woska zrobią sobie reaktor do ogrzewania swoich koszar to nic się nie stanie. Może poska młodzeż zdobędzie doświadczenie w jakości spawania reaktorów jądrowych ( w Świerku zbudowano po kolei 3 po zdemontowniu niesprawnych). budowany za Gierka reaktor zdemontowano dla pozoru dla ekologii ale ze względu na fuszery które zrobiły ENERGOMONTARZE które się na tym obiekcie uczyły jądrówki. Jakoś budowany przez polskie firmy i kolegów Gowina w Finladii reaktor nie może wystartować??

 • qawsedrftg

  Oceniono 14 razy -2

  300 MW? To tyle co nic. Jedyne realistyczne wyjście to kupienie dużej elektrowni od Rosatomu. Tak jak zrobiły to ostatnio Białoruś, Finlandia i Węgry, o Chinach i Indiach nie mówiąc.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 8 razy -2

  to juz fabryka do produkcji WIDEL do CIEPANIA GNOJU byla by nowoczesniejsza jak ten atomowy zlom! powiedzial furman z Tworkowa

 • jaja-kaczora

  Oceniono 10 razy -2

  i znowu bedzie OGROMNY krok DO TYLU i wkrotce dorownamy gospodarczo do Afryki, skwitowal te "atomowe wypociny umyslowe" furman z Tworkowa

 • jaja-kaczora

  Oceniono 16 razy -2

  niech se ten Michalek ten reaktor do doopy wsadzi! Po co nam to badziejstwo? Caly swiat idzie w kirunku zrodel odnawialnych amy na tym swoim zadoopiu tylko Wungiel i Atom, powiedzial furman z Tworkowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX