Fałszywe reklamy PKO BP w Poznaniu. Mamy odpowiedź: "Skandaliczne podszywanie się pod bank"

W Poznaniu pojawiły się bilboardy reklamowe łudząco przypominające te emitowane przez PKO BP. Treść przekazu jest jednak dla banku negatywna - autorzy publikacji sugerują bankowi działania wymierzone w ekologię. Ten zapowiada kroki prawne.
Zobacz wideo

Media społecznościowe obiegły zdjęcia tajemniczych bilboardów reklamowych, które pojawiły się w Poznaniu. Na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby ich autorem był bank PKO BP - na plakatach widnieje bowiem logotyp, a szata graficzna jest podobna do tej, którą znamy z materiałów banku.

Treść "reklam" sugeruje jednak, że są one efektem działalności aktywistów na rzecz ekologii. Umieszczone na bilboardach hasła "Finansujemy katastrofę" oraz "Zmiany klimatu? Masz to jak w banku" sugerują, że autorzy oskarżają bank o działania sprzeczne z ekologią i dbałością o środowisko naturalne.

Sugerują to kolejne komunikaty takie, jak "Katastrofa ekologiczna nadchodzi nieubłaganie. Nie zrobimy nic, by temu zapobiec". Aktywiści twierdzą też, że PKO BP "udzielił ponad 800 mln zł kredytów na budowę Ostrołęki C, która będzie emitować do atmosfery nawet 6 mld CO2 rocznie".

Chodzi o nowy blok elektrowni Ostrołęka, który ma zostać oddany do użytku w 2024 roku.

"Gazeta Wyborcza" ustaliła, że plakatów i haseł, które się na nich pojawiają, jest w mieście więcej. Na jednym z nich przeczytać można np. slogan "Finansujemy energetykę węglową".

PKO BP zapewnia: to nie nasza reklama

O komentarz poprosiliśmy biuro prasowe banku.

Informujemy, że plakaty zawierają szereg nieprawdziwych informacji, z tezą, jakoby PKO Bank Polski finansował budowę elektrowni Ostrołęka C na czele

- czytamy w komunikacie banku, który stwierdza, że do rozpowszechniania fałszywych informacji "przyznała się jedna z organizacji". Nie podaje jednak jej nazwy.

Niedopuszczalne, wręcz skandaliczne jest podszywanie się pod bank poprzez użycie m.in. jego logo i czcionki, wprowadzające opinię publiczną w błąd i szkalujące dobre imię PKO Banku Polskiego

- stwierdza bank.

Czytaj też: Bank PKO BP przejmie mBank? "Spełnia nasze oczekiwania"

Jego przedstawiciele zapewniają, że do organów ścigania zostało już złożone stosowne zawiadomienie. W przygotowaniu jest też pozew przeciwko autorom fałszywych reklam.

Polska energetyka węglem stoi

Głównym źródłem energii w Polsce jest węgiel. W trzy lata import surowca z Rosji wzrósł o 160 procent.

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, zapewnił jednak, że w planach polskiego rządu jest sześć reaktorów jądrowych. Mają stanąć do 2040 roku i zapewnić około 20 procent zużywanej w kraju energii.

Więcej o: