Liczba niewypłacalnych firm nagle wzrosła we wrześniu. Tak złego wyniku nie było od 2008 roku

Aż 757 przedsiębiorstw ogłosiło niewypłacalność w pierwszych trzech kwartałach tego roku. Najwięcej firm zrobiło to we wrześniu, co mocno wpłynęło na wynik z całego roku. Od 2008 roku tak dużo firm nie miało kłopotów.
Zobacz wideo

Te statystyki podaje ubezpieczyciel Euler Hermes. Firma opracowała je na podstawie informacji udostępnianych w Monitorach Sądowych oraz Monitorach Gospodarczych. Dotąd w bieżącym roku, w okresie od stycznia do sierpnia, przedsiębiorstw ogłaszających niewypłacalność było mniej niż w minionym roku (659 do 670). Nagłe załamanie przyszło we wrześniu. Wtedy to aż 98 przedsiębiorstw zgłosiło niewypłacalność, co w praktyce dla firmy oznacza upadłość lub jakąś formę restrukturyzacji. Ta liczba jest o 85 proc. większa niż we wrześniu ubiegłego roku, a taki skok jest największym wzrostem od 3 lat. Ale na jego skalę wpłynęły zeszłoroczne statystyki. We wrześniu 2018 roku niewypłacalność ogłosiły tylko 53 przedsiębiorstwa, co z kolei było najniższym wynikiem od stycznia 2016 roku. Wrześniowy kryzys sprawił, że w skali całego roku niewypłacalność ogłosiło najwięcej firm od co najmniej 2008 roku. Liczba niewypłacalnych firm rośnie w Polsce już czwarty rok z rzędu. Przedsiębiorstwa te zatrudniały 25,5 tys. osób, a ich łączne obroty wyniosły 14,5 mld złotych.

Wzrost tej statystki odpowiada przewidywaniom analityków Euler Hermes z początku roku. Wtedy to ocenili, że w 2019 roku liczba firm, które ogłoszą niewypłacalność będzie wyższy o 5-6 proces względem minionego roku. Dotychczasowy wskaźniki wskazywały, że ubezpieczyciel się pomylił, ale sytuacja we wrześniu odwróciła trend.

Niewypłacalne firmy działały głównie w przemyśle 

W pierwszych trzech kwartałach  w przemyśle niewypłacalność ogłosiło aż 196 firm, względem 187 rok wcześniej. Spory procent stanowią także firmy zajmujące się handlem hurtowym, gdzie problemy dosięgły 133 przedsiębiorstwa, w porównaniu do 116 w 2018 roku. Duży wzrost niewypłacalności zaliczył także transport, z 31 firm w zeszłym roku, do 45 w tym. 

Więcej o: