Podwyżka 500 Plus? Rząd jej nie wyklucza. Wiceminister Szwed: ciekawy pomysł, warty rozważenia

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed nie wyklucza podwyżki świadczenia 500 Plus. W rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że wprawdzie budżet na przyszły rok dla rządowego programu jest już zamknięty, ale to "ciekawy pomysł, warty rozważenia", by wprowadzić go w 2021 r.

"Ciekawy pomysł, warty rozważenia" - powiedział w rozmowie z dziennikiem wiceminister Szwed o możliwej waloryzacji świadczenia 500 Plus. Dodając:

Każde środki finansowe, które trafiają do rodzin, są dla nich wsparciem. Przeznaczamy duże środki na politykę prorodzinną. Mamy na 2020 rok zaplanowane ponad 40 mld zł na program Rodzina 500 plus, ale w przyszłości nie wykluczamy różnych wariantów

500 Plus to już nie 500 zł

Wpływ na rozważanie przez rząd podwyżki świadczenia 500 Plus mogą mieć nie tylko obietnice rządu, ale także twarde realia rynkowe, w tym inflacja. Biorąc pod uwagę wzrost cen od kwietnia 2016 r., gdy wszedł w życie rządowy program 500 Plus w pierwotnej wersji, 500 zł jest "warte" już tylko ok. 469 zł. Wskazuje na to m.in. podawany przez GUS wskaźnik inflacji. Co więcej, jeszcze pod koniec lipca wiceminister Szwed w rozmowie z Money.pl zdecydowanie zaprzeczał, aby rząd jakkolwiek rozmyślał o ewentualnej waloryzacji.

Wielu Polaków wciąż nie wie, skąd 500 Plus

Świadomość, że rządowy program socjalny jest finansowany z podatków rośnie wśród Polaków, ale w dość wolnym tempie. Wyniki sondażu ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna wskazują, że wielu z nich nadal wierzy w mit "rządowych pieniędzy". Wśród wyborców PiS to 15 proc. badanych. Co więcej, 16 proc. badanych respondentów deklaruje, że w ogóle nie wie, skąd pochodzą pieniądze na program 500 Plus.

Od 1 lipca obowiązuje zmiana w Programie 500 Plus, dzięki której świadczenie wypłacane jest również na pierwsze dziecko. Do 1 października można było składać wnioski z wyrównaniem za 3 ostatnie miesiące, czyli 1500 zł od dziecka. Podobne wyrównanie przysługuje rodzicom nowonarodzonego dziecka, którzy mają 90 dni od przyjścia dziecka na świat, by wnioskować o świadczenie.