Podwyżka 500 Plus? Rząd jej nie wyklucza. Wiceminister Szwed: ciekawy pomysł, warty rozważenia

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed nie wyklucza podwyżki świadczenia 500 Plus. W rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że wprawdzie budżet na przyszły rok dla rządowego programu jest już zamknięty, ale to "ciekawy pomysł, warty rozważenia", by wprowadzić go w 2021 r.

"Ciekawy pomysł, warty rozważenia" - powiedział w rozmowie z dziennikiem wiceminister Szwed o możliwej waloryzacji świadczenia 500 Plus. Dodając:

Każde środki finansowe, które trafiają do rodzin, są dla nich wsparciem. Przeznaczamy duże środki na politykę prorodzinną. Mamy na 2020 rok zaplanowane ponad 40 mld zł na program Rodzina 500 plus, ale w przyszłości nie wykluczamy różnych wariantów

500 Plus to już nie 500 zł

Wpływ na rozważanie przez rząd podwyżki świadczenia 500 Plus mogą mieć nie tylko obietnice rządu, ale także twarde realia rynkowe, w tym inflacja. Biorąc pod uwagę wzrost cen od kwietnia 2016 r., gdy wszedł w życie rządowy program 500 Plus w pierwotnej wersji, 500 zł jest "warte" już tylko ok. 469 zł. Wskazuje na to m.in. podawany przez GUS wskaźnik inflacji. Co więcej, jeszcze pod koniec lipca wiceminister Szwed w rozmowie z Money.pl zdecydowanie zaprzeczał, aby rząd jakkolwiek rozmyślał o ewentualnej waloryzacji.

Wielu Polaków wciąż nie wie, skąd 500 Plus

Świadomość, że rządowy program socjalny jest finansowany z podatków rośnie wśród Polaków, ale w dość wolnym tempie. Wyniki sondażu ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna wskazują, że wielu z nich nadal wierzy w mit "rządowych pieniędzy". Wśród wyborców PiS to 15 proc. badanych. Co więcej, 16 proc. badanych respondentów deklaruje, że w ogóle nie wie, skąd pochodzą pieniądze na program 500 Plus.

Od 1 lipca obowiązuje zmiana w Programie 500 Plus, dzięki której świadczenie wypłacane jest również na pierwsze dziecko. Do 1 października można było składać wnioski z wyrównaniem za 3 ostatnie miesiące, czyli 1500 zł od dziecka. Podobne wyrównanie przysługuje rodzicom nowonarodzonego dziecka, którzy mają 90 dni od przyjścia dziecka na świat, by wnioskować o świadczenie.

Więcej o:
Komentarze (45)
Podwyżka 500 Plus? Rząd nie wyklucza waloryzacji. Wiceminister Szwed: ciekawy pomysł, warty rozważenia
Zaloguj się
 • slabe

  Oceniono 9 razy 9

  Proponuję 2000+. Pracuję już ponad 37 lat. Dam radę. Niedługo nieroby będą miały większy dochód niż ja (i to bez odprowadzania podatku). Bo mi fiskus kasuje pod koniec roku 32% pensji.

 • zakrzyczny

  Oceniono 8 razy 8

  Za 500+; po latach rządów nawiedzonych geniuszy; można kupić półtorej konia arabskiego - obniżka świadczenia również powinna by poważnie brana pod uwagę.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 10 razy 8

  Teraz coś Adrian musi Ciemnemu Ludowi obiecać na wybory :-)
  Znaczy że Jarek Kaczyński znów Polakom coś ze swojej kieszeni da :-)
  A Ciemny Lud w to wierzy :-)

 • otec1

  Oceniono 7 razy 7

  świadomość wśród Polaków cały czas jest niska, koleżanka z pracy cały czas twierdzi, że 500+ jest z dotacji unijnych. Niestety takich głupków jest dużo, głosuje na pis, bo ojciec jarosław wszystko załatwi i płaci prawdziwym polakom

 • efi ehad

  Oceniono 9 razy 7

  Socjalizm całą gębą dobrze, że już mam swoje lata, nie chce mi się znowu eksperymentować

 • laik404

  Oceniono 11 razy 7

  Co - pampersy pod kaczą doopą się zaczynają ulewać?

 • secondradoslaw

  Oceniono 6 razy 4

  Daaawno temu pracowalem w USA na budowie z Grekiem. W Atenach byl kierowca autobusu, dostawal 57 euro za przyjecie do roboty 15 minut przed czasem i "przygotowanie sprzetu do pracy". Jego zona byla sekretarka w szkole. Kobita ledwo gramotna , zarabiala prawie 80 000 EUR rocznie.
  A pozniej przyjechali do USA . On na budowe a ona do miotly.

 • kopolimer

  Oceniono 6 razy 4

  A może spis rodzin potrzebujących/o najniższych dochodach to bym nasze 500+ *2 oddał do tych najbiedniejszych i zapewne setki tys osób by zrobiło podobnie. Nam się przelewa, a biednemu zawsze warto dać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX