Brexit. Polska wśród państw, w które wyjście Wielkiej Brytanii z UE uderzy najmocniej

Utrata 35 tys. miejsc pracy i obniżenie PKB o 5 mld zł - takie mogą być skutki twardego brexitu dla Polski. Ale i przy scenariuszu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE z umową polska gospodarka straci. I pod tym względem znajdzie się w czołówce państw Unii.
Zobacz wideo

Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski, jeśli chodzi o eksport. Jej wyjście z UE, a zatem i Unii Celnej, zapewne wpłynie więc na wymianę handlową między Warszawą a Londynem. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przedstawili szacunki tego wpływu.

Brexit uderzy w eksport i obniży PKB Polski

Tak naprawdę nadal nie wiadomo, jak kwestia brexitu się rozwiąże, ekonomiści rozpatrywali więc dwa scenariusze: brexitu z umową i bez. W tym pierwszym spadek eksportu obniży PKB Polski o 0,14 proc., czyli o około 3 mld zł. Gdyby zrealizowała się opcja twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy, nasz produkt krajowy brutto może być niższy o 0,24 proc., czyli o około 5 mld zł. Do tego dochodzi kwestia zatrudnienia. W pierwszym scenariuszu liczba miejsc pracy może spaść o 20 tys., w drugim - o 35 tys. - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Polska w obu tych scenariuszach jest w pierwszej dziesiątce państw unijnych, w które rozwód Londynu z Brukselą uderzy najsilniej. Niekwestionowanymi "liderami" są Malta i Irlandia, najmocniej powiązane z gospodarką brytyjską. Dalej znajdują się kraje Beneluksu i naszego regionu Europy: Słowacja, Belgia, Holandia, Czechy i właśnie Polska.

Polski Instytut Ekonomiczny korzysta w swoich wyliczeniach z szacunków londyńskiego National Institute of Economic and Social Research. Brytyjski think tank przewiduje, że w przypadku brexitu z umową import Wielkiej Brytanii obniży się o 11 proc., a twardy brexit spowoduje spadek o 19 proc. Uderzy to najmocniej w unijne państwa, bo wymiana z krajami UE to 46 proc. eksportu i 54 proc. importu brytyjskiego.

Zobacz też: Donald Tusk o brexicie. "Musimy być przygotowani na każdy scenariusz"

Oberwie rolnictwo i sektor spożywczy

Polska, Słowacja i Czechy to państwa, w których duże znaczenie ma motoryzacja, co tłumaczy częściowo ich pozycję w zestawieniu. Brexit uderzy też mocno w eksport maszyn i sektor rolno-spożywczy. Dla Polski szczególnie ważny jest ten ostatni. Branża rolno-spożywcza stanowi bowiem największą pozycję w strukturze naszego eksportu do Wielkiej Brytanii - to około 20 proc. Jest to też branża pracochłonna. . "Niższe obroty handlowe spowodowane brexitem z umową mogą obniżyć wartość dodaną [w tym sektorze  - red.] o około 0,3 mld zł oraz skutkować spadkiem liczby miejsc pracy o prawie 5 tys. Liczby te wyniosą odpowiednio 0,5 mld zł i ponad 8 tys. miejsc pracy w scenariuszu brexitu bez umowy" - komentuje Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii PIE.

Mniej pieniędzy z UE

Wielka Brytania jest jednym z głównych tzw. płatników netto do unijnej kasy. Wprawdzie wynegocjowana umowa brexitowa zakłada, że Londyn do końca obecnej perspektywy finansowej UE (czyli unijnego budżetu), czyli do 2020 roku, będzie brała udział w finansowaniu, ale w kolejnej perspektywie, na lata 2021-2027 tych pieniędzy już nie będzie. A chodzi o miliardy euro, z których finansowane są inwestycje czy dopłaty dla rolników - a Polska jest jednym z głównych beneficjentów UE.

Co się wtedy stanie? Trzeba będzie poszukać oszczędności albo zwiększyć wpłaty państw do unijnej kasy. Jak przypomina PIE, na stole jest propozycja, która zakłada, że rozwiązanie składać się będzie z obu powyższych pomysłów. Utratę środków brytyjskich będą pokrywać w połowie wyższe składki od członków UE, a w połowie wyrównają ją oszczędności.

Trzeba też pamiętać, że założenie, że Wielka Brytania będzie brała udział w unijnych finansach do końca obecnego budżetu, dotyczy sytuacji, w której brytyjski parlament zatwierdzi umowę wynegocjowaną przez Borisa Johnsona. Ciągle na to czekamy.