Jadwiga Emilewicz potwierdza słowa Spychalskiego. "Temat limitu 30-krotności składek na ZUS mamy już za sobą"

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, stwierdziła, że zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS nie będzie. Wcześniej rzecznik prezydenta stwierdził, że większość parlamentarna wycofała się z pomysłu, który miał dać budżetowi miliardy.
Zobacz wideo

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, zapewniła, że limit 30-krotności składek na ZUS nie zostanie zniesiony. Zastrzegła jednak, że "ostateczną decyzję podejmie już nowy Sejm".

W kwestii limitu 30-krotności wydaje się, że dyskusje polityczne mamy już za sobą. Tak, jak przekonywaliśmy od momentu, kiedy ten pomysł się pojawił, że nie przyniósłby on zakładanego budżetowego wpływu

- wyjaśniła minister.

Dodała, że nie jest to tylko zdanie polityków z Porozumienia, ale także innych osób m.in. prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertruda Uścińska także sygnalizowała, że zniesienie tego limitu rodzi poważne problemy dla ZUS. Zdaniem Emilewicz urzynanie obecnego rozwiązania "będzie bezpieczne z perspektywy tych, których chcemy w Polsce utrzymać, ale także dla systemu społecznego".

Rzecznik prezydenta: większość parlamentarna zrezygnowała ze zniesienia limitu

Wcześniej, jak informowaliśmy, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP pełniący nadzór nad Biurem Prasowym Błażej Spychalski powiedział, że większość parlamentarna wycofała się z planów likwidacji limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wczoraj rzecznik prasowy rządu Piotr Müller powiedział, że może zapaść decyzja o rezygnacji z planów likwidacji limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wcześniej wicepremier Jarosław Gowin zapowiadał możliwość nowelizacji przyszłorocznego budżetu, jeżeli dojdzie do pozostawienia limitu 30-krotności składek na ZUS.

Zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zapisano w projekcie przyszłorocznego budżetu, którego ostateczną wersję przyjął rząd pod koniec września br.

Czytaj też: Płaca minimalna nie wyniesie 4 tys. zł? Emilewicz: Nie podpisuję się pod prostym podnoszeniem

Zniesienie limitu znalazło się w projekcie budżetu na rok 2020. Założono, że przyniesie ok. 5 mld zł.