PGE chce budować farmy wiatrowe na Bałtyku z największym inwestorem w tej branży na świecie

Polska Grupa Energetyczna wybrała jedną firmę, z którą będzie uzgadniać szczegóły sprzedaży połowy udziałów w dwóch projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 2,5 GW i wartości ok. 30 mld zł. Będzie nią duński Oersted - największy inwestor w tej branży na świecie.

We wtorek, 22 października, zarząd PGE zdecydował o rozpoczęciu rozmów z Ørsted, dotyczących sprzedaży 50 proc. udziałów w projektach dwóch morskich farm wiatrowych na Bałtyku i określenia warunków współpracy przy ich realizacji - poinformowała spółka w komunikacie.

Chodzi o dwa najbardziej zaawansowane projekty PGE: Baltica-3, o planowanej mocy 1 GW, która miałaby powstać do 2026 roku oraz Baltica-2, o planowanej mocy 1,5 GW, która miałaby powstać do 2030 roku. Obie zlokalizowane są około 25-30 km od brzegu, na wysokości Łeby. Ich łączny koszt może wynieść ok. 30 mld zł, z czego obaj partnerzy mieliby pokryć po połowie.

Duński Ørsted (Oersted) wniesie ponadto do projektu swoje konw-how. Duńczycy mają część lub całość udziałów w blisko 30 morskich farmach wiatrowych o łącznej mocy blisko 10 GW (wliczając projekty w trakcie budowy) w Danii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Niderlandach, Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie.

>>>Czytaj też o wielkiej inwestycji Orsted: Wielka Brytania. Największa na świecie morska farma wiatrowa prawie gotowa. Prąd dla miliona domów

PGE idzie tym samym w ślady wszystkich dużych grup energetycznych bez doświadczenia w realizacji i operatorstwie tak dużych farm wiatrowych na morzu. W ubiegłym roku kontrolowana przez Kulczyka Polenergia podpisała podobną umowę z norweskim Equinorem (dawnym Statoilem), a w trakcie poszukiwań partnera jest wciąż PKN Orlen (jak mówił w rozmowie z WysokieNapiecie.pl prezes koncernu, Daniel Obajtek, płocki koncern także rozmawia m.in. z Oerstedem).

>>>Zobacz także: Modułowy reaktor w Polsce? "Atom w Polsce jest jak Yeti, wszyscy o nim słyszeli, nikt go nie widział":

Zobacz wideo

Doświadczony partner w takim projekcie oznaczać będzie dla PGE nie tylko podział kosztów i ryzyk, ale - przede wszystkim - szansę na finansowanie projektu na dużo lepszych warunkach (a być może w ogóle). Przy projektach energetyki offshore inwestor ponosi gigantyczne koszty inwestycyjne, a następnie dużo mniejsze koszty operacyjne. Dla opłacalności projektu kluczowe znaczenie ma więc koszt pozyskania kapitału, czyli odsetki jakie PGE będzie musiała płacić za pożyczone pieniądze. Dzięki pozyskaniu partnera z ogromnym doświadczeniem, spółka będzie w stanie pozyskać pieniądze na niższy procent, dzięki czemu koszty produkcji prądu w farmach wiatrowych będą dużo niższe.

Nadal jednak morska energetyka wiatrowa jest jednym z najdroższych źródeł pozyskania energii.

Czy porównywalnie drogi atom może być przeszkodą w budowie morskich farm wiatrowych? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu WysokieNapiecie.pl.

Więcej o:
Komentarze (23)
PGE chce budować farmy wiatrowe na Bałtyku z największym inwestorem w tej branży na świecie
Zaloguj się
 • Marek Fijałkowski

  Oceniono 8 razy 6

  A już myślałem, że wszystkie elektrownie wiatrowe będą u nas napędzane na węgiel ??

 • pablo_spear

  Oceniono 6 razy 4

  Ooo, jaka zmiana w polityce energetycznej? Tylko zeby gornikow to nie rozdraznilo ;)

 • remo29

  Oceniono 4 razy 2

  E tam, wspólnie, Duńczycy zrobią i zarobią, a partia i misiewicze dostaną co miesiąc działkę. Polska i Polacy są tutaj kompletnie nieistotne. Tak jak z Viatollem - miało być fajnie, nie tak jak za peo, a jest dokładnie tak samo, tylko swojaki z właściwej partii zarobili.

 • logedout

  Oceniono 1 raz 1

  Jezu, te wiatraki zablokują przekop.

 • byrcyn11

  Oceniono 3 razy 1

  Co ! Znowu jacyś obcy inwestorzy, a miało być wszystko polskie, nasze, narodowo-patriotyczne.

 • oko2009

  Oceniono 3 razy 1

  Przecież według PiS elektrownie wiatrowe to szatański wynalazek. Uchwalono nawet przepisy ograniczające to źródło prądu przez co firmy produkujące wiatraki upadają.

 • krytek-7

  Oceniono 5 razy 1

  Wspaniale,ze beda budowane wiatraki na morzu,jednak nikt nie pisze w jaki sposob prad bedzie przekazywany na lad.Stan techniczny linii przesylowych w Polsce jest katastrofalny a w wojewodztwach nadmorskich praktycznie nie istnieje.

 • przewooz

  Oceniono 2 razy 0

  Tiaaaa... Uwierzę, jak zobaczę. Tak samo jak w milion aut elektrycznych w 2020. A to już niedługo!

 • domowy daeodon

  Oceniono 6 razy 0

  Jeśli by to zrealizowali to naprawdę świetny pomysł, prąd gratis. Tylko zainwestować i czerpać korzyści są okresy gdzie wiatr nawet z prędkością 70-90 h/godz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX