Strasburg: Polityczni liderzy za przedłużeniem brexitu. Rekomendacja dla Tuska

Liderzy grup politycznych Parlamentu Europejskiego popierają przedłużenie brexitu - poinformował na Twitterze rzecznik izby, Jaume Duch Guillot.
Zobacz wideo

Konferencja przewodniczących ustaliła dziś, że umowa wyjścia powinna zostać przygotowana "z dbałością i dokładnością". Przewodniczący europarlamentu, David Sassoli, napisał rekomendację do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, by Rada zaakceptowała przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku.

Opinia liderów grup politycznych Parlamentu Europejskiego w tej sprawie nie jest wiążąca, to jednak ważny polityczny sygnał. 

Kiedy brexit?

W tym tygodniu brytyjska Izba Gmin zaakceptowała najnowszą wersję umowy brexitowej, ale nie zgodziła się na zaproponowany przez premiera Borisa Johnsona ekspresowy harmonogram prac. Johnson chciał, aby prace zakończyły się do czwartku tak, by Wielka Brytania wyrobiła się z legislacją w terminie, który pozwoliłby na wyjście z UE 31 października.

Wszystko wskazuje więc na to, że do brexitu z końcem października nie dojdzie, bo do tego czasu nie uda się zakończyć prac nad aktami prawnymi związanymi z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii. 

W zależności od postępów prac, prawdopodobne jest techniczne przedłużenie brexitu o kilka czy kilkanaście tygodni. Gdyby na Wyspach zapadły jednak ważne polityczne decyzje m.in. o nowych wyborach albo o kolejnym referendum, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii zostałoby znacząco opóźnione.