Zmiana czasu może zostać jeszcze na lata. Likwidacja nie tak szybko, nawet 2021 rok nie jest pewny

Likwidacja zmiany czasu w Unii nie nastąpi szybko. W nocy z soboty na niedzielę znowu przestawimy zegarki i wiele wskazuje na to, że tak będzie jeszcze przez wiele lat.
Zobacz wideo

Wprawdzie Europejczycy tłumnie wypowiedzieli się za szybką rezygnacją z dwukrotnego przestawiania zegarków w ciągu roku, Komisja Europejska przygotowała propozycję w tej sprawie, a Parlament Europejski przyjął rezolucje, ale unijne kraje już takie chętne nie są. Potwierdziły to dotychczasowe spotkania ministerialne i narady ekspertów.

Komisja Europejska chciała, by już teraz, jesienią tego roku, po raz ostatni przestawiać zegarki. Później pojawił się 2021 rok, ale i on nie jest pewny.

Państwa członkowskie wyrażają obawy co do tego jak zmiana czasu miałaby wyglądać, jak przebiegałyby różne strefy czasowe. Za wcześnie więc, by kraje przyjęły wspólne stanowisko

- powiedział rzecznik Komisji Enrico Brivio.

Z wielu unijnych stolic docierają głosy pełne obaw, że jeśli zlikwidowana zostanie zmiana czasu, kraje członkowskie nie będą w stanie wspólnie ustalić przy jakim czasie pozostać - letnim czy zimowym. A to z kolei mogłoby doprowadzić do znacznie bardziej skomplikowanej niż teraz mozaiki różnych stref czasowych w Unii Europejskiej.

Perspektywa chaosu i brak decyzji czy taka rezygnacja w ogóle jest potrzebna powodują, że kraje członkowskie przyjmują na razie z ulgą wszelkie próby odwlekania w czasie decyzji w tej sprawie.

W Polsce prawie 80 proc. osób nie chce zmian czasu

Nad projektem zniesienia zmiany czasu w 2018 roku pochyliła się Komisja Europejska. W marcu bieżącego roku Parlament Europejski przyjął ustawę likwidacji zmiany czasu. Całość miała wejść w życie do 2021 roku. Kraje członkowskie UE miały same zdecydować, z którego czasu mają zamiar korzystać – letniego czy zimowego.

Według ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, aż 78,3 procent Polaków chce zniesienia zmiany czasu. 79,2 procent uważa, że nad Wisłą powinien obowiązywać czas letni środkowoeuropejski.

Więcej o: